Çinli Elektrikli Otomobillere Yüzde 40 Ek Vergi Geldi

Resmi Gazete’de Çin’den gelen elektrikli otomobiller ile ilgili yeni bir karar yer aldı. Karara göre Çinli elektrikli otomobiller, yüzde 40 ilave gümrük vergisine tabi olacak. Ancak yine bugün yayınlanan ÖTV matrah düzenlemesi, araçların zamlanmasını engelliyor.

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısı, en çok da elektrikli otomobiller ile ilgili kararlarla gündeme geldi. Bu bağlamda; elektrikli otomobillerde uygulanmakta olan ÖTV matrahlarına güncelleme yapıldı. Böylelikle bazı elektrikli otomobillerin daha düşük vergi dilimine girip ucuzlamasına imkan tanındı. Ancak buna paralel olarak dikkat çeken bir gelişme de yaşandı. Hükümet, Çin’den gelecek elektrikli otomobillere ilave gümrük vergisi uygulanmasına karar verdi. Böylelikle Türkiye’ye gelmek için adım adan markaların araçları, daha Türkiye’ye gelemeden zamlanmış oldu.

6886 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı’na göre Gtip no 8703.80.10.00.11 ile 8703.80.10.00.19 olan ürün kategorileri, ürünlerin Çin’den gelmesi durumunda yüzde 40 ilave gümrük vergisine tabi olacak. Bu ürün kategorileri sadece elektrikli otomobilleri kapsıyor. Daha önce yüzde 10 olarak uygulanan gümrük vergisine, artık yüzde 40 da ilave gümrük vergisi uygulanacak.

İşte Resmi Gazete’deki o güncelleme:

Resmi Gazete kararı

“(10)- Çin Halk Cumhuriyeti menşeli olanlarının ithalatında İGV %40 olarak uygulanır.”

Türkiye’ye otomobil satışlarında esas olarak iki vergi kalemi var. Bunlar ÖTV ile KDV. Alınan karar, araç fiyatlarını ciddi ölçüde artıracak. Zira Çin’den gelen bir otomobilin matrahı, yüzde 40 ilave gümrük vergili şekliyle hesaplanacak. Bundan sonra da ÖTV ve KDV hesabı yapılacak.

İlave gümrük vergisi, fiyatlara yüzde 54 yansıyacak!

Çinli elektrikli arabalara ilave vergi

Bildiğiniz gibi Türkiye’de “verginin vergisi” uygulaması mevcut. Yani vergiler toplanmak yerine çarpılarak hesaplanıyor. Bu yüzden, Çinli elektrikli arabaların matrahlarındaki artış mevcut yüzde 10 gümrük vergisinin yüzde 40 ilave vergi ile çarpılması sonucu yüzde 54 seviyesine ulaşacak. 

ÖTV matrah düzenlemesi ağır basacak. İlave vergiye rağmen fiyatlarda düşüş yaşanabilir

Gazeteci Emre Özpeynirci, alınan karar üzerine Çin’den gelecek elektrikli otomobil fiyatlarının yine de düşebileceğini açıkladı. Bunun nedeni, ÖTV matrah düzenlemesi. Özpeynirci’nin yaptığı hesaba göre dün 28 bin dolardan Türkiye’ye giren bir Çinli elektrikli otomobil, yüzde 40 ÖTV ile Türkiye’de tahmini olarak 1 milyon 541 bin TL’ye satılabiliyordu. ÖTV matrah düzenlemesi ile ilave gümrük vergisi işin içine girdiğinde, aynı araç bugün yüzde 10 ÖTV ile 1 milyon 456 bin TL‘ye satılabiliyor. Üstelik burada distribütör ile bayinin karı da değişmiyor. Yani ilave vergiye rağmen aracın fiyatı, 90 bin TL civarında düşüyor.

Emre Özpeynirci’nin hesaplaması şu şekilde:

Başa dön tuşu