Elektrikli Pick-Up Rivian RT1’in 360 Derece Dönüş Özelliği

2009 yılında kurulan Amerikalı elektrikli araba üreticisi Rivian, sürdürülebilir nakliyeciliğe ait araçlar, eserler ve hizmetler geliştiriyor. Yakın vakit evvel çıktığı yatırım cinsinde Amazon ve Ford’dan toplam 1.3 milyar dolarlık yatırım alan Michigan merkezli şirket, R1T (pick-up) ve R1S (SUV)adını verdiği iki yeni elektrikli pick-up modeli ile Tesla’nın Cybertruck ve Model Y'sine rakip olacak. 

Elon Musk’ın önderliğindeki Tesla, bilim kurgu sinemalarından fırlamış üzere görünen fütüristik pick-up modeli Cybertruck’ı geçtiğimiz aylarda tanıtmıştı. Araç, dizaynıyla çok ilgi çekti; fakat kullanılabilirliği açısından hala büyük soru işaretleri var. Rivian’ın araçları ise günümüz pick-up’larına çok daha fazla benziyor.

Rivian R1T ve Rivian R1S:

Rivian, tam şarjla 645 kilometre menzil sunan Rivian R1T’den heyecan verici bir görüntü paylaştı. Kelam konusu imajlarda, elektrikli pick-up’ın olduğu yerde 360 derece dönebildiği görülüyor. Tank Turn ismi verilen bu bilhassa ilgili açıklamalar yapan Rivian sözcüsü Amy Mast, “Aracın dört motoru, her tekerleğin torkunu bağımsız olarak denetim ederek, torkun aracın her iki tarafına zıt taraflarda uygulanmasına müsaade veriyor” ifadelerini kullandı. 14 bin nm gücündeki torkun her tekere bağımsız olarak güç verdiğini belirten Mast, bu sayede aracın kendi etrafında süratli bir biçimde dönebildiğini aktardı.

Tank Turn isimli özellik, hem R1T'de hem de R1S'de mevcut olacak. Şirket, elektrikli pick-up ve elektrikli SUV modelinin 2020 yılının sonunda sırasıyla 69.000 dolar ve 72.500 dolardan satışa sunulacağını açıkladı. Rivian R1T'nin en yakın rakibi Tesla Cybertruck'ın 2021'in sonlarında üretime girmesi bekleniyor.

Rivian R1T'nin Tank Turn özelliğini gösteren video

Başa dön tuşu