Citroen, Türkiye’de Üretim Tesisi Kurabileceğini Açıkladı

Türkiye’de tanınan araba markaları ortasında yer alan Citroen‘den dikkat çeken açıklamalar geldi. Kısa bir mühlet evvel Türkiye’de satışa sunulan C4 X’in İspanya’da gerçekleştirilen lansmanında konuşan Citroen CEO’su Vincent Cobee, markanın Türkiye’de üretim yapabileceğinin sinyallerini verdi. Lakin bunun gerçekleşmesi için bir kural var.

Citroen CEO’suna nazaran C4 X, tüm dünyada en çok Türkiye’de satacak. Bunun nedeni, aracın içten yanmalı versiyonlarının da Türkiye’ye gelmiş olması. “Regülasyonlar (elektrikli arabalar için) yüzünden, Avrupa’daki içten yanmalı motora sahip araç sayısı azalacak. Bu yüzden, içten yanmalı motorları öncelikle Türkiye, İsrail ve Japonya üzere pazarlara yönlendireceğiz.” diyen Vincent Cobee, Türkiye’deki üretim kuralını ise şöyle açıkladı:

“Eğer Türkiye’de 80 bin adet araba satarsak, üretim üssü düşünebiliriz”

Fransa, İtalya, İspanya, İngiltere ve Almanya bizim en büyük birinci beş pazarımız. Türkiye birinci 5 pazar ortasına girerse, bir diğer deyişle, Türkiye’de marka olarak yılda 80 bin adet satış sayısına ulaşabilirsek, işte o vakit Türkiye’de üretim güçlü bir ihtimal olur. Bu sayı, Türkiye için bir hayal değil, ciddi bir ihtimal.” halinde konuşan Citroen CEO’su, C4 X’in bu ihtimalin gerçekleşmesini sağlayacak en güçlü silahlardan olacağını tabir ediyor. 

Türkiye Genel Müdürü’ne nazaran bu ihtimal, 2025’te gerçekleşebilir

Citroen Türkiye Genel Müdürü Selen Alkım da CEO Vincent Cobee’nin açıklamalarını kıymetlendirdi. Bu ihtimalin 2025‘te gerçekleşebileceğini söyleyen Selen Alkım şu tabirleri kullandı: 2023’te pazarı 2022’ye nazaran emsal büyüklükte öngörüyoruz. Ancak biz hissemizi yüzde 6.3’e çıkarmak istiyoruz, bunda C4 X’in hissesi büyük olacak. Bu model, Citroen’in en çok satış yaptığı birinci 5 ülke ortasına girme amacımız için de bir başlangıç. 2023’te 49 bin 200 adet satış maksadımız var. 2022’de tedarik düşünceleri nedeniyle satışlarımız 29 bin adette kaldı.

2023 yılı için Türkiye’ye 10 bin adet C4 X getireceğiz. Bu sayısı 15 bine çıkarmak için çalışıyoruz. Türkiye olarak en çok adedi biz alacağımız için, tedarik manasında C4’e nazaran C4 X’te elimiz daha rahat. C4 X’in Türkiye’deki satışlarının yüzde 10’u elektrikli, yüzde 55’i akaryakıtlı ve kalanı dizel olacak. Elektrikli C4 X’in olabildiğince yüzde 10 ÖTV’de kalmasını hedefliyoruz. Euro’nun yükselmesine karşın, arabanın ÖTV’sinin yükselmemesi için çalışacağız.

Citroen C4 X’in tüm özellikleri ve aktüel fiyatı için:

Citroen’in Ocak 2023 fiyatları için:

Başa dön tuşu