Tesla’nın Yeni ‘Lazer Silecek’ Patenti

Bir kesim tarafından görünüşünün 'garipliği' nedeniyle epeyce eleştirilen ve bir 'meme' haline getirilen Tesla Cybertruck, bütün tenkitlere karşın epeyce ilgi gördü çağının ilerisinde bir otomobil olarak değerlendirildi. Her ne kadar patent belgesindeki görseller Cybertruck olmasa da Tesla'nın aldığı yeni patentin Cybertruck için tasarlanan bir özelliğin patenti olduğu düşünülüyor. 

ABD Patent ve Marka Bürosu'nun yakın vakitte yayınladığı dokümanlara nazaran Tesla, otomobilin camlarını pak tutmak için tasarlanan bir 'çamur zıddı lazer' patenti almış.

Sistem nasıl çalışacak?

Patentin açıkladığına nazaran bu lazer sistemi şu formda çalışacak: aracın etrafındaki küçük kameralar ön, art ve yan camların üzerindeki çamur lekelerini tespit edecek. Daha sonra sistemin yazılımı çamurların temizlenmesi için bir vakit belirleyecek ve temizleme vaktinde gerekli yerlerin üzerine lazer ışınları yöneltecek. 

Bunlara ek olarak belirtelim, bu lazer ışınlarının gücü olağan ki camlara, daha kıymetlisi içerideki yolculara hiçbir ziyan vermeyecek derecede ayarlanmış olacak. Toz, ince çamur katmanı üzere kolay kirler için çok kısa vadeli ve düşük şiddetli lazer ışınları kullanılacakken kalın çamur katmanı, güvercin dışkısı üzere daha kuvvetli kirlere biraz daha yüksek vadeli ve güçlü lazer ışınları kullanılacak.

Patentin açıklaması şunu belirtiyor: “Temizleme aparatı bu işi görmek için süratli, güçlü ve kimyasal içermeyen bir tahlil yolu sağlıyor.” Tesla'nın dokümanlarının birinde bulunan çizimlere nazaran lazerlerin arabanın kaput, çamurluk ve b sütunlarında yer alacağı da görülebiliyor.

Başka alanlarda da kullanılabilir

Güneş enerjisi Tesla'nın ilgi alanlarından biri. Patentin müellifi, bahsi geçen teknolojinin güneş panellerini temizlemek için de kullanılabileceğini öne sürüyor. Güneş panellerinde oluşan kirler, panellerin aldığı güneş ölçüsünü ve gereğince tesirli çalışmasını engelliyor. Çamur vurucu lazerlerin bu paneller üzerinde kullanılması, panellerin her vakit en yüksek kapasitede çalışmalarına yardımcı olabilir.

Başa dön tuşu