Cybertruck, Orta Hizmet Kamyonu Sınıfında Satışa Çıkabilir

Tesla, geçtiğimiz ayın sonlarında Cybertruck'ın tanıtımını gerçekleştirerek elektrik gücü ile çalışan kamyon segmentinin eksikliğine dikkat çekmişti. Tesla Cybertruck'ı yollarda görmemize daha çok var üzere, lakin aracın özellikleriyle ilgili bilgiler hala gelmekte. Bu bilgilerden biri aracın yükü oldu. 3855 kilogramın üzerinde yüke sahip araç, hafif/orta hizmet kamyonu sınıfına dahil oluyor.

Ağırlık, kamyonlar için neden bu kadar değerli?

Bir aracın yükü, 'izin verilen azami ağırlık' yönetmeliğinden dolayı özellikle kamyon sahipleri için büyük kıymet taşıyor. Bu kurallar sonucunda fren, lastikler, süspansiyon ve aracın kendi ağırlığına nazaran bir ölçüm yapılarak kamyona ne kadar yük yüklenebileceği belirleniyor. Yani kamyonunu bütün kamyon özellikleriyle kullanmak, aracına bir şeyler yüklemek isteyen araç sahipleri için, aracın tartısı pek değerli bir faktör.

Rakipleri karşısında hayli iddialı

Tesla Cybertruck hafif hizmet kamyonu segmentinde ziyadesiyle rekabetçi özelliklere sahip. Bu da Chevrolet Silverado 1500, GMC Sierra 1500, Ford F-150 üzere rakiplerle çekişme içine gireceği manasına geliyor. Aşağıdaki haberde bulunan görüntüden Cybertruck ve Ford F-150'nin gayretini tekrardan izleyebilirsiniz.

Firmanın California Air Resources Board'a gönderdiği dokümanın de kanıtladığı üzere Cybertruck'ın 3855 kilogramın üzerinde bir tartısı olacak. Gönderilen yazıda şu tabirler yer alıyor:

“Cybertruck'ın üretimine şimdi başlamış olmamamızla birlikte, aracın çekim kapasitesinin 3401 kilogram ile 6350 kilogram ortası olacağı ve aracın 2B-3 sınıfı bir orta hizmet kamyonu olarak sınıflandırılacağı kanısındayız.”

Aracın tanıtımından da hatırladığımız üzere Tesla Cybertruck, birebir zamanda 1500 kilogramın üzerinde bir yük taşıma kapasitesine sahip olacak.

Hatırlatalım, 2B hafif/orta hizmet segmentine ilişkin araçların tartısı 3855-4535 kilogram ortasında değişirken 3. sınıf araçlar 6350 kilogram tartıya kadar ulaşabiliyor. Chevrolet Silverado 1500 ve GMC Sierra 1500 ağırlıkları, Max Trailering Package taşıma römorku ile birlikte 3311 kilograma kadar çıkabiliyor.

Başa dön tuşu