Cybertruck Sipariş Rakamları Tartışması Büyüyor

Tesla’nın yeni aracı Cybertruck geçtiğimiz hafta tanıtıldı ve 100 dolar depozito bedeli ile ön siparişe çıkarıldı. 100 dolar ödeme ile Cybertruck’ın ön siparişine kayıt olduktan sonra paranızı geri alarak istediğiniz vakit ön siparişinizi iptal edebiliyorsunuz. 100 dolar depozito bedeli ile ön siparişe çıkan Cybertruck'ı binlerce insan sipariş etti. 

Cybertruck’ın ön siparişi başladıktan kısa bir müddet sonra şirketin CEO’su Elon Musk, 146.000 sipariş aldıklarını açıklamıştı. Musk, bu ön sipariş sayısının 25 Kasım’da 200.000’e çıktığını duyurmuştu. Musk’ın açıkladığı sayılar sonrasında tartışmalar alevlendi. Cybertruck’ın ön sipariş rakamları muhtemelen şu an daha yükselmiş durumda. Ancak sayılar üzerindeki potansiyel dolandırıcılık argümanları hala ortadan kalkmış değil. 

Car and Driver’da yayınlanan yeni bir rapor, Cybertruck ön sipariş sayılarının doğruyu yansıtmadığını tez ediyor. Twitter’da birtakım kullanıcılar, Cybertruck ön siparişine kaydolan insanlardan birkaç sefer depozito tahsilatı yapıldığını bununda Cybertruck sayılarını çok yükselttiğini belirtti. 

Lora Kolodny isimli Twitter kullanıcısı tweet atarak, Elon Musk’a tekrarlanan yanlış ön siparişleri belirleyip, ön sipariş sayılarından çıkarıp çıkarmadıklarını sordu. Kolodny’e karşılık veren Musk, yanlış siparişleri çıkardıklarını, sayıları ona nazaran hazırladıklarını açıkladı. 

Car and Driver’da yayınlanan rapor eğer yanlışsız ise, Cybertruck’ın ön sipariş sayıları açıklanan düzeyde yüksek olmayabilir. Musk, ön sipariş sayılarının düzeltilmiş olduğunu söylemesine karşın ne kadar yanlış sipariş verildiğini açıklamadı. Sipariş sayıları bu yüzden aldatıcı olabilir. 

Cybertruck için belirlenmiş olan 100 dolar depozito fiyatı hayli düşük bir sayı. Tesla, daha evvel Model 3 için 1000 dolar, Model Y için ise 2500 dolar ön sipariş teminatı istemişti. Cybertruck’ın geri ödenebilir 100 dolar depozitosu, öteki teminatlarla karşılaştırıldığında baş karıştırıyor. 

Cybertruck ön sipariş sayılarının bu kadar tartışma yaratması, Tesla’nın Cybertruck’ın tanıtılmasının akabinde değer kaybetmesinden kaynaklanıyor. Forbes, Tesla’nın Cybertruck tanıtıldıktan sonra 770 milyon dolar kıymet kaybettiğini belirtti. Bu yüzden birtakım beşerler, ön sipariş sayıları ile şirketin kıymet kaybının engellenmeye çalışıldığını düşünüyor. 

Cybertruck’la ilgili öbür tartışmalar daha uzun vakit devam edecek üzere görünüyor. Cybertruck’ın üretimine 2021 yılında başlanacak. 2021’in sonunda başlayacak üretimin akabinde ön siparişte bulunan insanlara araçlar teslim edilmeye başlanacak. O vakte kadar Cybertruck’la ilgili öbür hangi tartışmalara şahit olacağımızı biz dahi kestirim edemiyoruz.

Başa dön tuşu