Mercedes Uygulamasında Yanlış Kişilerin Bilgileri Gözüküyor

Günümüzde çabucak her şeyin akıllı telefondan denetim edilebildiği bir gerçek. Mercedes-Benz de arabaları için bir eşlikçi taşınabilir uygulama yayınlamış durumda. Bu uygulama sayesinde Mercedes sahipleri araçlarını uzaktan bulabiliyor, araçlarının kilidini açabiliyor ya da motorunu çalıştırabiliyor.

Teoride epeyce kullanışlı olan özellik pratikte ise sorun çıkarabiliyor. İki kullanıcı, Mercedes uygulamasının öteki hesaplardan bilgi çektiğini ve kendi bilgilerini göstermediğini açıkladı. Bu uygulamalarda diğer bireylerin bilgileri gözüküyor. Gözüken bilgiler ortasında araç sahibinin ismi, son aktiviteleri, telefon numaraları üzere bilgiler var. 

Bu güvenlik kusuru geçtiğimiz cuma günü geç saatlerde ortaya çıktı. Daha sonra firma bu uygulamayı bakım sebebiyle süreksiz olarak çevrimdışı hale getirdi. 

Günümüzde pek çok arabanın tamamlayıcı uygulamaları var. Mercedes-Benz bu mevzuda bir istisna teşkil etmiyor. Uygulamayı açtığında diğer bir kullanıcı bilgisi görmek ise epey önemli bir kusur ve araba alanında birincilerden biri olarak görülüyor.

Uygulamada kusurlu bilgi gören kullanıcılardan biri, bilgilerini gördüğü şahısla irtibata geçtiğini belirterek bilgilerin doğruluğunu da teyit etmiş. Durumu dublaj çevirisiyle “Fena batırmak” olarak isimlendiren adam, Mercedes müşteri hizmetleri yetkilisinin kendisine sorun düzelene kadar uygulamayı silmesini tavsiye ettiğini söyledi. 

Öte yandan kusurlu hesaplarda aracın kilitlerini açma ve motoru çalıştırıp durdurma özelliğinin çalışmadığı belirtildi. Bu da mümkün hasarı daha az hale getiriyor. 

Sorunun nasıl ortaya çıktığını ya da nasıl yayıldığını ise şu anda kimse bilmiyor. Mercedes-Benz’in çatı firması olan Daimler'dan bir sözcü, mevzuyla ilgili soruları cevaplamamayı seçmişti. Google’ın sayılarına nazaran uygulamayı şu ana kadar 100 binden fazla insan indirdi. 

Başa dön tuşu