Cybertruck’ın Tasarım Başarısını Gösteren Aerodinamik Testi

Son birkaç yıldır araba kesiminin en tanınan isimlerinden bir tanesi olan Tesla, geçtiğimiz hafta sonunda yeni pick-up modeli “Cybertruck“ı duyurdu. Hem tasarımı hem teknik özellikleri hem de sağlamlığıyla dikkatleri üzerine çeken bu pick-up, pek çok soruyu da beraberinde getirdi. Tasarım böylesine farklı olunca araba tutkunları, bu aracın aerodinamik sisteminin gereğince yeterli olup olmadığını merak etmeye başladılar.

Aerodinamik, motorlu bir aracın en değerli özelliklerinden bir adedidir. Zira aerodinamik yapı, arabaların yol tutuşu, yakıt tüketimi ve istikrarı üzere pek çok hayati özelliğe istikamet verir. Aerodinamiği âlâ olmayan bir aracın beklenen performansa ulaşması düşünülemez. Ayrıyeten bu sistem, aracın genel görünümü ile de tamamen bağlantılıdır. Cybertruck'ın sahip olduğu değişik tasarım da, bu aracın aerodinamiğini merak edilmesine neden oldu.

Cybertruck, bugüne kadar gördüğümüz hiçbir araca benzemiyor. Tesla'nın yeni pick-up'ı, büsbütün yeni ve fütüristik bir yapıya sahip. Pekala bu fütüristik yapı, bir mühendislik yanılgısı mı yoksa mühendislik olağanüstüsü mı? İşte bu sorunun karşılığını arayan diğer mühendisler, bilgisayarlarının başına geçtiler ve aracın 3 boyutlu modelini oluşturduktan sonra birtakım testler yaptılar.

Cybertruck'la ilgili dikkat çeken olay aslında şu; olağan şartlarda arabalar, daha düzgün bir aerodinamik tasarım için yumuşak geçişlere sahiptirler. Yani araçlarda bu kadar keskin çizgiler kullanılmaz. Lakin Tesla'nın yeni pick-up'ı, bugüne kadar ki alışkanlıklarımızı unutturuyor. Araç o denli sert geçişlere sahip ki, güya karton parçalar kesilip yapıştırılmış üzere görünüyor. Dilerseniz artık, aracın 3 boyutlu modeliyle ilgili yapılan çalışmalara geçelim.

Görmekte olduğunuz bu fotoğraf, Mühendis Justin Martin tarafından oluşturuldu. Martin, bu üç boyutlu çizimi oluşturabilmek için 24 saat boyunca aracın farklı açılardan imajlarını incelemiş. 3 boyutlu çizim kusursuz olmasa da Cybertuck'a ziyadesiyle benziyor ve bu da aslında merak ettiğimiz soruların cevaplarını almamıza yetiyor.

Martin, bilgisayar ortamında simüle ettiği Cybertruck'ın aerodinamik yapısının ümit verici olduğunu söylüyor. Pick-up, hava akımını pek rahat bir biçimde iletebiliyor. Aslına bakacak olursak aerodinamiğin temelinde de bu yatıyor. Zira hava akışının çarçabuk iletilemediği ya da düzgün iletilmediği durumlarda türbülans gerçekleşir ve bu da araç için hiç yeterli olmaz. 

İşte Cybertruck'ın aerodinamik test sonuçları

Burada dikkat edilmesi gereken nokta, Cybertruck'ın üst kısmında sivrilen kısım. Bu kısım olağan şartlarda, bilhassa pick-up cinsindeki araçlar için önemli bir risk oluşturmaktadır. Zirve noktasındaki istikamet değişimi ya da aracın kaporta kısmının bitişi, bu bölgede önemli bir hava girdabı oluşturur ve bu da pek çok pick-up'ın ortak aerodinamik problemidir. Lakin Cybertruck, bu can alıcı noktada da başarılı oluyor.

Cybertruck bir mühendislik harikası

Bir havacılık mühendisi tarafından yapılan test, Tesla'nın yeni pick-up'ının sağlam bir aerodinamik dizayna sahip olduğunu gösteriyor. Elbette yapılan bu test, birebir hakikat sonuçları ortaya koymuyor ancak yeniden de tüketicilerin başlarındaki soru işaretini gidermeye yetiyor. Anlaşılan o ki Tesla'nın yeni Cybertruck'ı bir mühendislik kusuru değil, mühendislik harikası.

Başa dön tuşu