Dacia’dan 7 koltuklu aile otomobiline ulaşılabilir bir yaklaşım Dacia Jogger

  • Dacia, 5 ve 7 kişilik versiyonlara sahip, ulaşılabilir yeni modeli Dacia Jogger ile C segmentindeki argümanını güçlendiriyor.
  • Çok taraflı bir aile arabası olan Dacia Jogger, bir station wagonun uzunluğu, bir MPV’nin genişliği ve bir SUV’nin görünümü olmak üzere her sınıfın en düzgün özelliklerini bünyesinde barındırarak kendi sınıfını yaratıyor.
  • Dacia Jogger; büsbütün yeni TCe 110 akaryakıtlı ve ECO-G 100 olmak üzere iki farklı motorla pazara sunulacak. 2023 yılında eser gamına hibrit motor seçeneği de eklenecek olan Dacia Jogger, pazardaki en erişilebilir 7 koltuklu hibrit olmayı hedefliyor.
  • Aile arabasını yine tasarlayan Dacia, tabiata kaçış ve uzun yol yapmak isteyen çağdaş aile ömrünün maceralarına karşılık veriyor.
  • 2022 birinci çeyrekte bayilerde yerini alacak olan Yeni Dacia Jogger’ın, Kasım 2021’de ortalarında Türkiye’nin de bulunduğu yaklaşık 30 ülkede siparişe açılması planlanıyor.

Dacia Jogger, Dacia’nın eser stratejisinin dördüncü ayağını oluşturuyor. Küçük, büsbütün elektrikli kent arabası Spring, kompakt Sandero ve SUV sınıfındaki Duster modellerinin akabinde Dacia, artık aile arabasını 7 kişilik bir modelle yeniliyor. Sporu, outdoor ruhu ve müspet enerjiyi çağrıştıran bir isimle Dacia Jogger, markanın yeni kimliğini ileriye taşımaya yardımcı oluyor. Yeni modelin tanıtımı, Dacia’nın eser gamını yenileme planının bir modülünü oluşturuyor. Marka, 2025 yılına kadar iki yeni model daha pazara sunacak. Her tarafıyla gerçek bir Dacia olan Jogger, çok taraflı bir arabanın en düzgün fiyat-genişlik oranını ve fonksiyonelliğini sunuyor. Dacia Jogger, kent dışına kaçamaklar yapmak isteyen ailelerin günlük hayatlarına da eşlik eden uzun soluklu bir yol arkadaşı olarak öne çıkıyor.

Dacia CEO’su Denis Le Vot, Dacia’nın yeni modeli ile 7 kişilik aile aracı kavramına yine form verdiğini belirterek, “Bu yeni ve çok taraflı model, markanın her vakit maceraya hazır hayat stilini temsil ediyor. Yeni modelimiz Dacia’nın geniş aileler dahil ulaşımı herkes için erişilebilir kılma taahhüdüne bir örnek. Dacia Jogger tıpkı vakitte Dacia’nın birinci hibrit modeli olacak” dedi.

AİLE ARABASI YİNE TASARLANDI

Dacia Jogger, ön cephesi Dacia markasına mahsus geniş ön ızgara, köşelere kadar uzanan geniş çamurluklar ve tasarım ayrıntılarıyla hareketlendirilen yatay bir motor kaputu ile dikkat çekiyor. Çamurluk hizasındaki tekerlekler ve art spoyler dinamik görünümü tamamlıyor. Bariz omuz çizgisi yoldaki duruşu güçlendiriyor. Dacia Jogger, tavan rayları ve yerden yüksek yapısıyla (200 mm) tüm yol yüzeylerine uyumlu maceraya hazır bir görünüm sergiliyor.

Ön farlar ve art stop lambaları Dacia’nın yeni Y biçimindeki ışık imzasını içeriyor. Ön gündüz farları ve kısa farlarda LED teknolojisi kullanılıyor. Yalnızca daha az güç kullanmakla kalmıyor, LED teknolojisi tıpkı vakitte hem gündüz hem de gece daha düzgün görünmeyi ve daha âlâ bir görüş sağlıyor

Dacia Jogger, kimi versiyonlarda yalnızca birkaç adımda dönüşen modüler tavan raylarıyla donatılıyor. Port bagaj rayları 80 kg’a kadar (bisiklet, kayak, port bagaj vb.) taşıyabilen bir taşıyıcı fonksiyonu görüyor. Dacia ruhunu yansıtan patentli sistem: akıllı, pratik, kolay ve ekonomik özellikleriyle öne çıkıyor.

Güçlü görünümüyle öne çıkan çamurluk müdafaasına ek olarak Jogger, özgün tasarım ve delikli formlu jantlara sahip. Ayrıyeten elmas kısımlı alaşım jantlar da bulunuyor. Kapı kolları şık ve ergonomik dizaynıyla dikkat çekiyor. Elektrikli bagaj kapağı düğmesi, kullanışlı ve estetik açıdan şık bir görünüm için art panel kaplamasının altına gizleniyor.

HER İSTİKAMETİYLE GENİŞ VE KONFORLU

Dacia Jogger, ailelerin günlük ömrünü kolaylaştıran geniş yaşama alanı ve çok taraflılık sunuyor. Önde, ortada ve hatta artta 24 litrelik saklama alanı herkes için rahat bir kullanım sunuyor.

Üst donanım düzeylerinde araçların iç yerdeki kalite algısını güzelleştirmek için ön panel boyunca uzanan dokuma bir şerit eklendi. Gösterge paneli yahut bilgi-eğlence ekranı üzere sürüş bileşenleri bu şeridin üzerinde yer alıyor. Erişimi kolay klima ve sürüş takviye kumandaları ise altında bulunuyor. Birebir kumaş, ön kapı kol dayamalarında da yer alıyor.

Bazı versiyonlarda 2. sıra yolcular için katlanabilir masalar ve bardak tutucular bulunuyor. Masalar farklı yolcuların ihtiyacını karşılamak üzere 70 mm kadar uzuyor. Ayrıyeten 2. sıra koltuklarda iki adet ISOFIX ilişki noktası da bulunuyor. 3. sıradaki iki yolcuya ise, iki adet bağımsız koltuk, kol dayama yeri, daha uygun bir görüş ve ferahlık için kelebek tipi yan camlar sunuluyor. Açılabilir kelebek camlar yolcunun doğal havalandırmasını sağlıyor. 7 koltuklu versiyonda her bir koltuk sırası için farklı bir tavan lambası sunuluyor. Koltuk yüksekliği (1 ve 2. sıralar ortasında +55 mm; 2. ve 3. sıralar ortasında +25 mm) art koltuklarda daha da fazla konfor manasına geliyor.

Dacia Jogger, aracın tamamına yayılan toplam 24 litre saklama alanıyla gelişmiş bir fonksiyonellik düzeyi sunuyor. Temel depolama alanları; 7 litrelik torpido gözü, her biri 1 litrelik şişeye uygun ön ve art kapı cepleri, 1,3 litrelik kapalı orta konsol ve altı adet bardak tutucudan oluşuyor.

DACIA JOGGER ‘EXTREME’ İLE ARGÜMANLI BİR OFF-ROAD TARZI

Dacia, Jogger modelinin lansmanı için Extreme ismi altında hudutlu sayıda özel bir versiyon sunacak. Bu versiyon; İnci Siyah, Arduvaz Gri, Aytaşı Gri, Buzul Beyaz ve lansman rengi Terracotta Kahve olmak üzere beş gövde rengiyle satışa sunulacak.

Dış dizaynda; siyah renkli tavan rayları, aynalar, alaşım jantlar ve köpekbalığı yüzgeci anteni dikkat çekiyor. Megalith Gri ön ve art tampon altı kaplamaları ek kontrast sağlıyor. Extreme özel versiyonunun ön tarafında ve jantlarında isim çıkartmaları ve kapı eşiğinde özel hami şeritler bulunuyor.

Koltuklardaki kırmızı dikişler ve ön kapı panellerindeki krom kaplamalar iç yerdeki kalite algısını arttırıyor. Tam donanımlı versiyonlarda; geri görüş kamerası, iklim denetimi ve eller hür anahtar bulunuyor.

İLERİ DÜZEYDE GENİŞ VE FONKSİYONEL

Dacia Jogger, üç koltuk sırası üzerinden 7 bireye kadar oturma alanı sunuyor. Hakikaten çok istikametli bir araç olarak tasarlanmış olup, 60’ın üzerinde mümkün kullanım konfigürasyonu bulunuyor. Dacia Jogger, ihtiyaçları günden güne değişebilen ailelerin tüm gereksinimlerini karşılıyor.

2. koltuk sırasında 2/3-1/3 oranında katlanabilen üç kişilik koltuk ve 3. sırada ise gerektiğinde çıkarılabilen iki adet katlanan koltuk bulunuyor. Dacia Jogger, koltuklar katlandığında 1.819 litre VDA’ya kadar bagaj kapasitesi sunuyor

5 kişilik versiyon 708 litre VDA (koltuk sırtlığı üst noktasına kadar) bagaj hacmi sunuyor. 7 kişilik versiyonda bagaj hacmi 160 litre VDA ve 3. sıra koltukların katlanmasıyla 565 litre VDA’ya ulaşıyor. Bagajın yüksek (661 mm) ve uzun derin (1.150 mm) yapısı sayesinde aileler, çocuk arabası yahut çocuk bisikletini düz yatırarak ve 3. sıra koltuklardan birini katlayarak kolaylıkla sığdırabiliyor. Ayrıyeten yalnızca 3. sıra koltukları kaldırarak yürüyüş ekipmanlarını, aletlerini yahut evcil hayvanlarını da taşıyabiliyorlar. Çeşitli eşyaları kolay ve inançlı taşımak için bagaj bölmesinde esnek kayışlar ve dört bağlama halkası bulunuyor. Ayrıyeten bagajda bir 12V soketi de bulunuyor. Dacia Jogger ayrıyeten ikisi bagajda ve biri ön yolcu tarafında olmak üzere üç adet kanca ile donatılıyor.

TAM KAPSAMLI BİLGİ-EĞLENCE SİSTEMLERİ

Dacia Jogger, versiyona bağlı olarak; akıllı telefonla yahut akıllı telefon olmadan çalıştırılabilen akıllı Medya Denetimi, Medya Ekranı ile 8 inçlik dokunmatik ekran ve akıllı telefon navigasyonu ile Wi-Fi ekran yansıtma özelliği sunan Medya Nav olmak üzere üç farklı bilgi-eğlence tahlili ile donatılıyor.

Tam kapsamlı bilgi-eğlence sistemi iki hoparlör, direkt ön konsola entegre bir akıllı telefon tutucu, Bluetooth, USB ilişki noktası ve direksiyon kumandalarından oluşuyor. Ayrıyeten yol bilgisayarına ilişkin 3,5 inçlik TFT dijital ekranda radyo bilgileri de gösteriliyor. Sistem, akıllı telefon ve fiyatsız Dacia Medya Denetimi uygulaması ile eşleştirildiğinde daha fazla imkan sunuyor. Uygulama, navigasyon hizmeti için telefonun GPS uygulamalarını kullanıyor ve radyo, müzik, telefon görüşmeleri, bildiriler ve sesle aktifleştirilen yardım (Siri yahut Android) üzere öbür özelliklere çok daha kolay erişim sağlıyor. Daha inançlı bir sürüş tecrübesi için, direksiyon simidinin üzerinde yahut çabucak gerisinden bulunan kumandalar devreye giriyor.

Medya Ekranı, dört hoparlör, bir USB temas noktası ve daha uygun görüş ve ergonomi sağlamak üzere şoföre dönük tasarlanan 8 inçlik bir dokunmatik ekran içeriyor. Sezgisel ve kullanıcı dostu arayüz Bluetooth özelliği dışında Android Auto ve Apple CarPlay uyumluluğu da sunuyor. Büsbütün yeni “Otomobil” sekmesi makul ADAS ayarlarına erişim sağlıyor.Media Nav ile birlikte araç içi navigasyon ile Apple CarPlay ve Android Auto için Wi-Fi kablosuz ilişki sağlıyor. Ses sisteminde altı hoparlör ve iki USB irtibat noktası bulunuyor.

Dacia Jogger, akıllı telefon tutucu, 3,5 inç TFT dijital ekran ve versiyona bağlı olarak elektronik aygıtları şarj etmek üzere üç adede kadar 12 Volt priz ile güçlü bir bağlanabilirlik düzeyi sunuyor. Sürat sabitleyici ve sürat sınırlayıcı için direksiyon kumandaları ve otomatik farlar standart olarak sunuluyor.

Dacia Jogger, satışa sunulduğu pazara bağlı olarak ek isteğe bağlı donanımlarla sunuluyor. Isıtmalı ön koltuklar, dijital ekranlı otomatik klima, bagajı uzaktan açma imkanı sunan eller özgür kumanda ve Dacia Jogger’ınızı gece bulmanıza kolaylaştıran far yakma fonksiyonu bunlardan kimileri. Ayrıyeten yağmur sensörü, elektrikli park freni, geri görüş kamerası, kör nokta uyarısı ve ön/arka park yardımcıları da bulunuyor.

GELİŞMİŞ GÜVENLİK ÖZELLİKLERİ VE ÇAĞDAŞ BİR PLATFORM

Dacia Jogger, güçlendirilmiş bir gövdeye ve altı hava yastığına sahip çağdaş bir platform üzerine yerleştirildi ve en şimdiki sürüş dayanak sistemleri (ADAS) ve güvenlik özellikleriyle donatıldı.

İlk olarak Yeni Sandero ailesinde kullanılan CMF-B platformu, Dacia’nın B ve C segmenti eser stratejisinin merkezinde yer alıyor. Dacia Jogger, C segmenti bir araca uygun genişliği ve çok taraflılığa sahip. Arabanın aerodinamiği, sürtünmeyi azaltmak için gövde altı kaplamalar, kumandalı aerodinamik perdeler ve düşük sürtünmeli bilyelerle destekleniyor.

Modern bir platform üzerine inşa edilen Dacia Jogger, epeyce sağlam, sağlam yapısıyla darbelere karşı faal bir müdafaa sunuyor. Gövde yapısı, güçlendirilmiş bir motor bölmesi (alt ray üzerinde yan direkler ve alt şasi) ve yolcu bölmesinden oluşuyor. Bir ivmeölçer ile eşleştirilen kapılardaki basınç sensörleri, yan darbelerin erken algılanmasını, perde ve yan hava yastıklarının daha süratli açılmasını sağlıyor.

7 ile 170 km/s ortasında faal olan sistem, önde hareket eden araçlara olan arayı ölçmek için ön radarı kullanıyor (duran araçlar için 7 ile 80 km/s arasında). Sistem bir çarpışma mümkünlüğü algıladığında sürücüyü görsel ve işitsel olarak uyarıyor ve akabinde:

– Şoförün gereğince yahut fren yapmaması durumunda otomatik olarak frenlere daha fazla güç uyguluyor

30 ile 140 km/s ortasında etkin olan sistem, sürücüyü yandan ve/veya geriden gelen bir araçla muhtemel bir çarpışmaya karşı uyarıyor. Dört ultrasonik sensör (ikisi geride ve ikisi önde) kör noktalardaki araçları (motosikletler dahil) algılıyor ve ilgili yan aynadaki bir LED ışık ile sürücüyü uyarıyor.

Park yardım sistemi, dört ön ve dört art ultrasonik sensörü, bir geri görüş kamerası ve dinamik kılavuz çizgileri kullanıyor. Hareketleri kolaylaştırmak için ise sürücüyü sesli ve görsel ipuçları ile destekliyor.Bu özellik, şoför yokuş üst durduğunda ve tekrar harekete geçmek için ayağını frenden kaldırıp gaz pedalına geçirirken aracın iki saniyeliğine geri gitmesini önlüyor.

Dacia Jogger ayrıyeten standart olarak yeni kuşak sürat sonlandırıcı ve ESC dışında belli donanım düzeylerinde isteğe bağlı olarak direksiyondan kumanda edilen sürat sabitleyici ile donatılıyor.

VERİMLİ AKARYAKITLI VE LPG’Lİ MOTOR SEÇENEKLERİ

Dacia Jogger, büsbütün yeni 1.0 litre TCe 110 akaryakıtlı ve ECO-G 100 benzinli/LPG çift yakıtlı motor seçenekleriyle her ailenin muhtaçlığına uygun bir motor sunuyor. Motorlar Start&Stop ile donatılıyor ve Euro 6D Full ile uyumlu.

Dacia Jogger, altı ileri manuel şanzımanla sunulan yeni TCe 110 akaryakıtlı motorla donatılıyor. TCe 110, 1,0 litre, 3 silindirli, direkt enjeksiyonlu bir turbo motor ve 110 beygir gücü (81kW) üretiyor. Alüminyum motor bloğu daha hafif bir yapıyı beraberinde getiriyor. 2900 d/d’de 200 Nm tork bedeliyle şu an Dacia Jogger ile sunulan en güçlü motor.

Yeni TCe 110, verimliliği artıran, yakıt tüketimini uygunlaştıran ve CO2 emisyonlarını azaltan teknik yenilikler de içeriyor. Değişken supap zamanlaması, değişken hacimli yağ pompası ve çok sayıda yüksek verimli donanım, performansı artırmaya ve yakıt tüketimini azaltmaya yardımcı oluyor. Entegre egzoz manifoldu, partikül filtresi ve merkezi enjektör, CO2 emisyonlarının azaltılmasına yardımcı oluyor. TCe 110 motor tüm teknolojilerle, en düzgün sürüş tecrübesini ve mümkün olan en âlâ performans-yakıt oranını sağlıyor.

Dacia, ECO-G etiketine sahip benzinli/LPG çift yakıtlı araç sunan tek üretici. Bu motorları direkt üretim çizgisine monte etmek güvenliği ve güvenilirliği arttırıyor. Üretici garantisi müddeti, bakım maliyeti, dönemi ve bagaj kapasitesi klâsik bir akaryakıtlı motor ile tıpkı (LPG deposu genelde stepne yuvasında).

ECO-G 100 motor 7,6 lt/100km* WLTP karma yakıt tüketimi (121 gr CO2/km*) bedeliyle son derece tavırlı bir yapı ortaya koyuyor. LPG kullanımında Dacia Jogger’ın ortalama CO2 emisyonu, muadil bir akaryakıtlı motora nazaran 10 daha az. Ayrıyeten, 40 litre LPG ve 50 litre akaryakıt olmak üzere iki adet depoyla azamî 1.000 km menzil sunuyor. Dacia, kullanım kolaylığı, daha fazla sürüş keyfi, daha düşük CO2 emisyonu ve daha uzun menzil için LPG’nin gücünden yararlanıyor.

DACIA JOGGER HYBRID, 2023 YILINDA LANSE EDİLECEK

2023 yılında eser gamına hibrit versiyon da eklenecek Dacia Jogger, hibrit teknolojisine sahip birinci Dacia modeli olacak. Dacia Jogger, piyasadaki en uygun fiyatlı 7 koltuklu hibrit olarak öne çıkacak.

Dacia Jogger hibrit teknolojisi, 1,6 litrelik bir akaryakıtlı motor, bir e-motor ve bir yüksek voltajlı marş motoru olmak üzere iki elektromotor ve çok modlu debriyajsız bir transfer kutusundan oluşuyor. 1,2 kWsa (230V) kapasiteli yüksek performanslı bataryalar ve verimli otomatik şanzımanla birlikte fren gücü geri-kazanım sistemi; kent içi kullanımlarında 80 oranında büsbütün elektrikli sürüşe imkan tanıyor ve böylelikle 40’a varan yakıt tasarrufu sağlıyor (şehir içi sürüşlerinde muadil bir akaryakıtlı motorla karşılaştırıldığında ve muadil sürüş şekliyle).

Sistemin öbür avantajları

– Büsbütün elektrikli sürüş

– Otomatik şanzıman sayesinde konforlu sürüş hissi

– Sürüş modları ortasında otomatik olarak geçiş yapan sistem sayesinde sürüş keyfi ve güç performansı optimize ediliyor.

BOYUTLAR (mm)

Uzunluk

4,547

Aks mesafesi

2,897

Ön aks çıkıntısı

830

Arka aks çıkıntısı

820

Genişlik aynalar katlı/aynalar açık

1,784 / —

Ön iz genişliği

1,520

Arka iz genişliği

1,509

Yükseklik tavan rayları ile/tavan rayları olmadan

1,632 / n/a

Boş kullanımda bagaj kapağı açık yükseklik

2,012

Boş kullanımda bagaj eşiği yüksekliği

661

Yerden yükseklik boş/ yüklü

200 / n/a

Arka koltuk diz uzaklığı -2. koltuk sırası

181

Arka koltuk diz arası -3. koltuk sırası

127

Ön dirsek mesafesi

1,410

Arka dirsek mesafesi

1,410

Ön omuz mesafesi

1,395

Arka omuz mesafesi

1,372

Ön baş mesafesi

923

Arka baş uzaklığı – 2. koltuk sırası

910

Arka baş arası – 3. koltuk sırası

855

Maksimum bagaj eşiği genişliği

836

Çamurluklar ortası bagaj genişliği

1,020

Koltuklar katlı bagaj uzunluğu

1,150


BAGAJ HACMİ (dm3 VDA / Litre)

5 koltuk

7 koltuk

Tüm koltuklar yerine (Koltuk sırtlığı üst noktasına kadar)

708 / 842

160 / 213

3. koltuk sırası katlı (Koltuk sırtlığı üst noktasına kadar)

565 / 712

2. koltuk sırası katlı ve 3. koltuk sırası sökülü

1,819 / –

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Başa dön tuşu