Drone’lar binlerce trafik kuralı ihlali tespit etti!

Ocak ayından bugüne aralıksız çalışan drone’lar yeni trafik memuru oldu. Onlarca drone trafik kuralı ihlali konusunda emniyet güçlerine yardım etti. İşte üç aylık trafik ihlali karnesi…

Yılın birinci günlerinden bugüne kadar ülkemizde helikopterlerle ve drone ile trafik kontrolleri yapılıyor. Emniyet Genel Müdürlüğü son yaptığı açıklamayla bu kontrollerden çıkan sonuçları kamuoyu ile paylaştı.

Onlarca drone trafik cezası kesti!

4 Ocak’tan bugüne kadar helikopterler toplam 365 saatlik uçuş yaptı. Helikopterler bu uçuşlarında toplamda 1.937 trafik kuralı ihlali tespit etti. Asıl dikkat çeken data ise drone tarafından geldi. Grupların drone ile yaptığı uçuşlarda toplamda 11.676 trafik kuralı ihlalini tespit ettiği açıklandı. Bu mühlet boyunca gruplar drone kullanarak 2.493 saatlik uçuş gerçekleştirdi.

Yapılan kontroller sonucunda kural ihlali yaptığı tespit edilen araçların plakalarına cezai süreç uygulandı.

Havadan yapılan denetimlerde şoförlerin makas atma, yanılgılı sollama, yakın takip, tehlikeli şerit değiştirme, kara yolları üzerinden zarurî haller dışında duraklama ya da park etme, ağır taşıtların uygunsuz şerit kullanımı üzere ihlalleri mercek altına alındı.

Emniyet Genel Müdürlüğü, vatandaşların huzur ve itimat içinde seyahat edebilmeleri için yapılan tüm bu kontrollerin aralıksız devam edeceğini söyledi.

Başa dön tuşu