Tesla Model Y Rakibi Polestar 4 Tanıtıldı

Elektrikli otomobil üreticisi Polestar, “4” isimli crossover modelini tanıttı. Yıl sonunda piyasaya sürülecek otomobil, Tesla Model Y’den bir nebze daha pahalı olacak. Peki Polestar 4 neler sunacak?

Volvo bünyesinde çalışmalarını sürdüren elektrikli otomobil üreticisi Polestar, gerçekleştirdiği bir etkinlikte yeni elektrikli modelini tanıttı. Polestar 4 olarak isimlendirilen ve bir crossover olarak karşımıza çıkan otomobil, markanın bugüne kadar piyasaya sürdüğü en hızlı araba olarak lanse edildi. 

Polestar’ın yeni crossover modeli, oldukça sade ancak bir o kadar da şık bir tasarıma sahip. Parçalı far yapısının benimsendiği otomobil, kapalı ızgara tasarımı, gövdeye gömülü kapı kolları ve panoramik cam tasarımı ile hiç de fena görünmüyor.

Karşınızda Polestar 4

Polestar 4

20 veya 22 inç lastik seçeneği ile satışa sunulacak Polestar 4’ün arka kısmı da oldukça sade. Bagaj kapağını boydan boya kaplayan “ince” aydınlatma çubuğu ile donatılan otomobil, 4.839 milimetre uzunluk, 2.139 milimetre genişlik ve 1.544 milimetre yükseklik değerine sahip. Aracın dingil mesafesi ise 2.999 milimetre olarak açıklandı ki bu da Audi Q7‘nin dingil mesafesine denk. 

Polestar 4 arka tasarım

Açık konuşmak gerekirse Polestar 4’ün içi de dışı kadar sade. Ancak donatılan teknolojik özellikler, aracı bambaşka bir noktaya taşıyor. Sürücü önündeki 10,2 inç boyutlu dijital gösterge ekranı, araca entegre edilmiş 12 kamera, 12 ultrasonik sensör ve bir radar sisteminden aldığı verileri gösteriyor. Bu veriler, 14,7 inç büyüklüğündeki baş üstü ekranda da gösteriliyor. Orta konsolda ise 15,4 inç boyutlu bir bilgi-eğlence ekranı yer alıyor. Android Automotive işletim sistemini kullanan bilgi-eğlence ekranı, Apple CarPlay desteği de sunuyor ve 16 hoparlörlü Harmon Kardon ses sistemiyle tercih edilebiliyor.

polestar

Biraz da motor seçeneklerine bakalım. Polestar 4, tek ve çift motorlu versiyonlarla satın alınabilecek. En güçlü motor (çift motor) ve en büyük batarya ile eşleştirilmiş versiyon, 544 beygir gücü ve 686 Nm tork değerine sahip olacak. 0-100 km/s hızlanmasını 3,8 saniyede tamamlayabilen otomobil, Polestar’ın diğer modellerinin hepsinden daha hızlı. Şirket, büyük batarya ve tek motorlu versiyonun yaklaşık 500 kilometre menzil değerine sahip olacağını açıkladı. Tek motorlu versiyonun 268 beygir gücünde ve 343 Nm tork değerine sahip olduğunu belirtelim.

polestar crossover

Polestar 4, ilk kez kasım ayında ve Çin’de piyasaya sürülecek. 2024 yılında ise daha fazla ülkede satışa sunulacak. Şirket, net bir fiyatlandırma açıklaması yapmadı ancak başlangıç fiyatının 60 bin dolar seviyesinde olacağını duyurdu. Polestar 4’ün rekabet edeceği Tesla Model Y’nin Çin’deki fiyatının 52 bin 600 dolar seviyesinde olduğunu düşündüğümüzde, Polestar 4’ün bir nebze daha pahalıya geleceğini söylemek mümkün.

Mücevher Gibi Araba: 2024 Mercedes-Maybach EQS SUV Tanıtıldı [Video]

Başa dön tuşu