Dünyanın En Çok Tercih Edilen Otomobil Renkleri Belli Oldu

Ülkemizde de tercih edilen markalardan bir tanesi olan Seat, ABD merkezli “Axalta Coaintg Systems”le ortak bir çalışma yürüterek dünya genelinde en çok tercih edilen araba renklerini araştırdı. Araştırmanın sonuçları çok dikkat alımlı olmasa da en azından hangi segmentlerdeki araçlarda hangi renklerin daha çok tercih edildiğini ortaya koyuyor.

Yapılan araştırmalara nazaran dünya genelinde en çok tercih edilen araba rengi beyaz. Üstelik beyaz renk, son yedi yıldır arabaların en çok tercih edilen rengi durumunda. Beyaz rengin tüm dünyadaki kullanım oranıysa yüzde 39 düzeylerinde.

Dünyanın en tanınan araba rengi beyaz oldu

Beyaz rengi ülkeler bazında incelemek gerekirse örneğin Çin'de satılan her 10 aracın 6 tanesi beyaz renkli. Avrupa ve ABD'de ise bu oran biraz daha düşük. Buna nazaran ABD ve Avrupa'nın beyaz renkli araba oranı yüzde 25 civarında. Türkiye'de de durum benzerlik gösteriyor. Seat Türkiye'nin bilgilerine nazaran ülkemizde son beş yıldır en çok beyaz renkli Seat modelleri satılıyor. Seat'ın Türkiye'deki beyaz renkli araç satış oranı yüzde 58.

Dünyanın en tanınan ikinci araç rengiyse kestirim edilebileceği üzere siyah. Bu bahiste öne çıkan ülkeyse Japonya. Japonya'da siyah renkli araçların kullanım oranı yüzde 22. Japonya'ya ek olarak Cezayir ve Hollanda üzere ülkelerde de siyah renk çokça tercih ediliyor. Siyah rengin handikaplı bir durumu da var. O da birtakım kültürlerde siyah rengin sevilmemesi. Örneğin Türkmenistan ve Hindistan üzere ülkelerde siyah renkli araçlar neredeyse yok denecek kadar az.

Dünyanın en çok tercih edilen üçüncü araba rengiyse gri. Gri rengin dünya genelindeki yüzde 11. Gri rengin en tanınan olduğu ülkelerin başındaysa Hindistan geliyor. Hindistan'ın gri renkli arabaları tercih etme oranı yüzde 30. Ancak Çin'deyse tam aykırısı bir durum göze çarpıyor. Çinli araba sahiplerinin yalnızca yüzde 6'sı gri rengi tercih ediyor.

Başa dön tuşu