Dünyanın En Hızlı Kara Aracı Test Edilmeye Hazır

Dünyanın en süratli kara aracı olması için tasarlanan Bloodhound LSR, geçtiğimiz periyotlarda birtakım aksilikler nedeniyle bu rekoru gerçekleştirememişti. İptal edilen proje, İngiliz iş insanı Ian Warhurst’ün takviyesiyle birlikte kaldırıldığı raftan geri indirilmişti. Üzerinde çalışılmaya devam eden Bloodhound LSR, test maksadıyla Güney Afrika’nın Kalahari Çölü'ndeki Hakskeenpan bölgesine getirildi.

Bloodhound Land Speed Record (BLSR) grubu tarafından geliştirilen arabanın 800 km/sa hızda nasıl performans gösterdiği incelenecek. Yapılan testler muvaffakiyetle sonuçlanırsa Bloodhound LSR, 2020 yılında resmen dünyanın en süratli kara aracı olabilir.

Bloodhound’un asıl emeli 1.600 km/sa sürate ulaşmak:

Yapılacak testlerin asıl gayesi, aracın yavaşlarken ve dururken nasıl bir sürat denetimi yaptığını görebilmek. Bu test mühletince her testte aracın suratı 80 km/sa artırılacak ve azamî 800 km/sa sürate ulaşılacak. Projenin asıl hedefiyse 1.600 km/sa barajını aşabilmek.

Jantlar, özel olarak alüminyumdan yapıldı:

Yüksek süratli sürüşün çok zorlamalarına dayanamayan aracın jantları, çöl ortamı için hassas olarak işlenmiş katı alüminyum jantlarla değiştirildi. Özel olarak çöl testi için yapılmış olan bu dar tekerler ile mühendisler, karbon fiber kompozit kaporta kısımlarını arabanın ön tarafına tekrar yerleştirdiler. Tesirli aerodinamik için hayati değer taşıyan uzun burun kısmı ve kuyruk yüzgeci de araca monte edildi ve aracın yüksek sürat testlerine hazır olmasını sağladı.

Teknolojinin ardındaki firma olan Digital Catapult sözcüsü Peter Karney, “Araba, şu ana kadar üretilen öbür rastgele bir makineden daha süratli gitmeyi hedefliyor. Beklenen hızlarda beklenmeyen çapraz rüzgâr, aracın istikrarını ve istikametini kıymetli ölçüde etkileyebilir ve bu nedenle denemelerin ne vakit başlayacağı kıymetli bir karar noktası. 16 kilometrelik pist boyunca 1 km'lik noktalarda yanlışsız dataları ölçüp depolayacağız ve en yanlışsız planları üreteceğiz” açıklamasını yaptı.

Başa dön tuşu