Dünyanın En Hızlı Traktörü JCB Fastrac’a Yakından İncelendi

Traktör ve iş makineleri üreten JCB, heyecan verici bir yıl geçiriyor ve şirket, bu yıl iki rekor kırmayı başardı. Haziran ayında motosiklet yarışçısı ve televizyon sunucusu Guy Martin, JBL Fastrac 8000 traktör ile 166.72 km/s sürate çıkarak birinci rekoru kırdı.

Kasım ayında Martin, tekrar direksiyonuna geçtiği traktörle ortalama 217.570 km/s sürat yaparken, azamî 247.35 km/s hıza ulaşmayı başararak ismini Guinness Rekorlar Kitabı'na yazdırdı. Formula 1 yarışlarının önde gelen mühendislik gruplarından biri olan Williams Advanced Engineering ile yapılan iş birliği, JCB Fastrac'e dünyanın en süratli traktörü olma unvanını kazandırdı.

Yeni sürat rekoru için kullanılan JCB Fastrac'ın kaputunun altında yatan 7.2 litrelik dizel motor, 1.015 beygir gücü ve 2.500 Nm tork üretiyor.  Rekor denemelerinde alınan enteresan tedbirlerden biri, güçlü motorun fazla ısınması nedeniyle her denemeden evvel aracın ön tarafında yer alan çiftli bölmeye, 25 kilogram buz yüklenmesi oldu.

Traktörün standart CVT şanzımanı, aracın ivmelenmesini güçlendirmek için 6 ileri vitesli bir şanzıman ile değiştirildi. Traktörün aerodinamik çalışmaları Williams Advanced Engineering tarafından yapıldı ve rekor için daha küçük, hafif ve aerodinamik bir kabin kullanıldı.

JCB Fastrac ile ilgili bir diğer ilginç özellik ise aküsünün olmaması. Bu da, motorun harici bir akü yahut jeneratör kullanılarak çalıştırılmasını gerektiriyor. Traktörün hava kompresörü de yok ve fren sisteminin gerektirdiği hava, kabinin gerisinde bulunan üç hava tankı tarafından sağlanıyor. Autocar, JCB Fastrac'ı yakından görüntüleyerek ayrıntılı olarak inceledi.

İşte dünyanın en süratli traktörü:

Başa dön tuşu