Dünyanın İlk Dört Çeker Mazda RX-7’sinin Test Videosu

Japonyalı araba üreticilerinden Mazda'nın en tanınan modellerinden bir tanesi “RX-7”. Aracın bilhassa üçüncü kuşağı, hem otomobil yarışı oyunlarında hem de Süratli ve Öfkeli isimli sinema serisinde tüm otomobilseverlerin gönlünü fethetti. Zira Mazda, bu modelinin üretiminde harika bir mühendislik uygulamıştı.

Üçüncü jenerasyon Mazda RX-7'nin tahminen de tek eksiği, dört tekerden çekiş dayanağına sahip olmamasıydı. Fakat artık bir YouTuber, birkaç yıldır üzerinde çalıştığı projenin sonuna yaklaştı ve üçüncü jenerasyon bir RX-7'yi, dört çeker hale getirmeye başardı. Geçtiğimiz günlerde dört çeker RX-7'nin birinci testlerini yapan YouTuber, deneme sırasında yaşadıklarını YouTube aboneleri ile de paylaşmayı ihmal etmedi.

İşte o dört çeker Mazda RX-7

YouTuber Rob Dahm, 2016 yılından beri bu proje üzerinde uğraşıyor ve Mazda RX-7'nin dört çeker olması için çalışmalarını sürdürüyor. Üstteki fotoğrafta da görebileceğiniz üzere RX-7, onca yıllık efora karşın hala tam manasıyla hazır değil ancak projenin kıymetli bir dönüm noktası muvaffakiyetle tamamlandı. Dahm, Mazda RX-7'ye dört rotor ekledi ve birinci denemesinde başarılı bir sürüş tecrübesi yaşadı.

Dahm'ın bir hayali ve YouTuber, bu hayalini gerçekleştirmek için uzun vakittir bir uğraş sarfediyor. Yaptığı açıklamalarda hala çok fazla işinin olduğunu söyleyen Dahm, şu ana kadar 175 bin doların (yaklaşık 1 milyon TL) üzerinde harcama yaptığını lakin saatte 405 kilometreden daha süratli yol alabilen yasal bir araç üretmek için bu harcamaya değdiğini ifade ediyor.

Sizlerle az sonra paylaşacağımız görüntü, 4 çeker Mazda RX-7'nin nasıl bir performans sunabileceğini gözler önüne seriyor. Zira araç, şimdi tamamlanmamış olmasına karşın adeta bir canavar gibi bağırıyor. Ayrıyeten tekrar şimdi açık olan kaputu, motora eklenen turbo sisteminin ne kadar beğenilen olduğunu da açıkça ortaya koyuyor. Dilerseniz artık sizleri, dünyanın birinci 4 çeker Mazda RX-7'si ile başbaşa bırakalım.

Dünyanın birinci dört çeker Mazda RX-7'sinin test videosu

Başa dön tuşu