Su Kuyusu Nasıl Oluşturulur?

Su kuyusu yerin metrelerce derinliğine sondaj çalışması yapılarak orada bulunan su kaynağının birtakım çalışmalarla yeryüzüne çıkarılması sonucu oluşturulan su kaynağıdır. Bu su kaynağına ulaşmak için insanlık boyunca türlü çalışmalar yapılıyor. Günümüzde de kuraklığın olduğu bölgelerde temiz suya erişim oluşturulabilmesi için birtakım sondaj çalışmaları yürütülüyor. Afrika’da yapılan sondaj çalışmaları sonucundan da bölge halkının kullanımına sunulan su kuyuları mevcuttur.

Kimi bölgelerde coğrafi konumdan dolayı kuraklık sorunu vardır. Afrika, Asya gibi bölgelerde yaşayan halkın temiz suya olan erişim sıkıntısı oldukça fazladır. Dolayısıyla bölgedeki içme ve temiz suya olan sorunun giderilmesi için birtakım derneklerin vasıtasıyla maddi kaynaklar bölgede oluşturulur.

Su Kuyusu Nasıl Açtırılıyor?

Afrika bölgesinde oluşturulan su kuyularının halkın kullanımına açılması ilk olarak bölgede yapılan arama ve tarama çalışmaları sonrasında gerçekleşir. Su kaynağının bulunabilmesine karar verilme aşamasından sonra tespit edilen bölgede sondaj çalışması yapılır. Suyun 60 metre derinliğinde olması muhtemel olan su kaynağına ulaşılarak bu suyun yeryüzüne çıkarılması için çalışmalar sürdürülür.

Bu çalışmalar sonrasında su kuyusu oluşturma işlemi de sona ererek pompa yardımıyla veyahut farklı bir teknikle bölge halkı temiz kullanılabilir içme suyuna da kavuşmuş olur. Bu su kaynağının bulunması ile bölgede sadece içme suyu kullanımı değil, tarım alanlarında da kullanılması için  temiz su gereksinimi de büyük ölçüde karşılanır.

Başa dön tuşu