Dünyanın İlk Kuantum Güvenlik Sistemli Aracı CES 2020’de

CES 2020 etkinliklerinde yaşanan gelişmelerin arkası ardı kesilmiyor. Teknoloji üreticileri, birbirlerinin peşi sıra ürettikleri yeni teknolojileri tüketicilere tanıtıyorlar ve bu sayede de tüketiciler çabucak her dalda hangi gelişmelerin yaşanmakta olduğunu yakından görme imkanı yakalıyorlar. CES 2020 etkinliklerinin ikinci gününde sahne alan şirketlerden bir tanesi de ISARA oldu.

ISARA, kuantum güvenlik sistemleri üzerinde çalışmalar yürüten şirketlerden bir tanesi ve vakit zaman değerli projelere imza atabiliyor. Artık, geliştirdiği son teknolojiyi tüketicilerle buluşturan ISARA, Karma Revero GT isimli bir araca entegre ettiği kuantum güvenlik sistemiyle teknoloji tutkunlarını kendisine hayran bıraktı. ISARA'nın yeni teknolojisi, geleceğe olan bakış açınızı değiştirecek tipten.

ISARA'nın kuantum güvenlik sisteminin entegre edildiği Revero GT

Otomobil bölümü, son birkaç yıldır büyük bir değişimin içerisinde. Araba üreticileri, ürettikleri araçları günümüz teknolojileriyle donatıyorlar ve arabaları artık daha akıllı bir hale getiriyorlar. Hatta kimi araba üreticileri, araçlarına uzaktan takviye ve yazılım güncellemeleri sağlıyor. İşte bu durum, beraberinde birtakım sorunları getiriyor.

Hayatımıza yeni yeni giren kuantum bilgisayarlar, kesimi önemli manada değiştiriyor. Çok yüksek hesaplama gücü gerektiren süreçler, kuantum bilgisayarlar sayesinde çarçabuk tamamlanıyor. Fakat bir kuantum bilgisayar, makus gayeler uğruna kullanıldığında büyük meselelere yol açabilir. Örneğin bir kuantum bilgisayar, araba üreticilerinin kablosuz güncelleme gönderdiği sistemlerin şifreleme ve güvenlik sistemlerini yalnızca saniyeler içerisinde aşabilir.

Bu üzere riskleri düşünen ISARA, geliştirdiği yeni teknolojiyle araçlara kuantumgüvenlik tedbirleri sunuyor. Böylece hem araba üreticileri hem de tüketiciler, yaşanabilecek sıkıntılara karşı korunmuş oluyorlar. Mevzuya ait açıklamalarda bulunan ISARA CEO'su Scott Totzke, arabalar akıllandıkça bilgi ve münasebetiyle da şoför güvenliğinin sağlanmasının büyük bir kıymet arz ettiğini tabir ediyor.

ISARA'nın elektrik motorlu bir araç olan Revero GT'ye eklediği kuantum güvenlik sistemi, bir hibritşifreleme imkanı sunuyor. Bu çalışmayı hem araç hem de merkez üzerinde gerçekleştiren ISARA, böylece kuantum sistemlerin çabucak hemen tüm güvenlik risklerini ortadan kaldırmış ve araç ile merkez ortasındaki bulut bağlantısını muvaffakiyetle sağlamış oluyor. 

Başa dön tuşu