Tork Canavarı Elektrikli Motosikletle Tanışın

Daha evvel RMK ismiyle bilinen Finli elektrikli motosiklet firması Verge, EICMA 2019 etkinliğinde toplanan ziyaretçileri yeni elektrikli motosikleti Verge TS ile karşıladı. Bu motosiklet her manada büyük dikkat çekmeyi başardı. 

İsmi büyük tanıtımdan yalnızca birkaç saat evvel açıklanan Verge TS, ismini aracın orjinal dizayncısı olan Teemu Saukkio’dan alıyor. Daha evvel RMK E2 ismiyle bilinen model 80 kW (107 beygir) güç üreten, art tekerinin ortası boş bir dizayna sahip. 

1000 Nm torkla kalkış canavarı

Tron sinemasındaki motosikletlere emsal imajdaki aracın motoru da art teker jantına gizlenmiş durumda. Böylelikle tekerleğin orta kısmı boş kalabiliyor. Zero SR/F elektrikli motosiklete denk bir motor gücüne sahip olacağı düşünülen araç 1000 NM tork üretiyor. 

Motosikletin 0-100 km hızlanması hakkında bir açıklama yok lakin 1000 NM güç demek hayli kısa bir müddette aracın 100 km/sa sürate ulaşacağı manasına geliyor. Firmanın pazarlama takımından Spencer Cutlan, müddetin 4 saniyenin altında olacağını söylüyor. 

Aracın batarya kapasitesi tanıtımda açıklanmadıysa da Verge TS’in kent içi kullanımda 300 kilometre, otobanlarda ise 200 kilometre menzile ulaşabildiği belirtiliyor. 

15 dakikada 100 kilometre şarj

Verge TS, CCS şarj özelliğine sahip ve Level 2 şarjda 4 saatte, Level 3 süratli direkt akımla şarjda ise 40 dakikada dolum sağlıyor. Yani araç 15 dakika şarjla 100 kilometre gidebiliyor. 

Vergiler hariç fiyatı 24.990 euro olan araç şu anda şirketin sitesinden ön sipariş verilebiliyor. Verge TS’in seri üretiminin ise gelecek yılın ikinci çeyreğini bulması bekleniyor. Üretim yerinin ise Finlandiya’daki Seinajoki olması bekleniyor. 

Genel olarak elektrikli, performanslı ve görünüşü kendine has bir motosiklet isteyenler için Verge TS epeyce güzel bir alternatif üzere gözüküyor. Aracın gücü ve suratı bütün performans tutkunlarını tatmin edecek üzere duruyor. 

Başa dön tuşu