Tesla, Güncel Supercharger Noktalarını Açıkladı

Otomobil kesimi, son devirlerde en çok Tesla'yı konuşuyor. Zira şirket, elektrik motorlu ve tabiat dostu arabalar üretiyor. Araçlarını teknolojik donanımlarla üstün bir hale getiren getiren Tesla, böylece araba dalının geleceğine taraf veriyor. Üstelik şirketin popülaritesi, her geçen gün biraz daha yükseliyor.

Tesla, elektrikli arabaları ürettikten sonra dünyanın dört bir yanına ihraç ediyor. Lakin bu durum, Tesla için yeni maliyetleri de beraberinde getiriyor. Zira arabaları şarj etmek için kimi alt yapılar ve “Supercharger” olarak isimlendirilen şarj istasyonlarının da kurulması gerekiyor. Hal bu türlü olunca da Tesla, dünya genelinde pek çok noktaya şarj istasyonu kurabilmek için çeşitli teşebbüslerde bulunuyor.

Aralık ayı içerisinde açıklanan bilgiler, Tesla'nın 2019 yılının ikinci yarısında, 2.000'den fazla şarj istasyonu kurduğunu ve bu istasyonların dünya genelinde 15.000'i geçtiğini gösteriyordu. Bu sayı elbette kâfi değildi lakin yeniden de tüketicilerin gereksinimlerini gidermek için durumun yönetim edilmesini sağlıyordu. Şimdiyse Tesla, dünya üzerindeki Supercharger noktalarının yeni haritasını açıkladı.

İşte Tesla'nın ABD ve Kanada'daki Supercharger noktaları

Tesla'nın merkezi zaten Amerika Birleşik Devletleri. Hasebiyle şirket tarafından üretilen araçlar, en çok ABD'de tercih ediliyor ve hal bu türlü olunca da şirket, ABD'ye adeta bir ağ kurmuş durumda. Tüketiciler ABD'de, tıpkı bir akaryakıt istasyonuna sarfiyat üzere Tesla'nın Supercharger merkezlerine gidebiliyorlar.

Avrupa'da ise durum şu şekilde

Tesla Avrupa'da, özellikle 2019 yılında kendisine düzgün bir yer edindi. Hal bu türlü olunca da araba devi, Avrupa'daki Supercharger noktalarının sayısını arttırmak için faal olarak çalışmalarına devam ediyor. Bu haritada, Tesla'nın Türkiye'de de Supercharger noktaları bulunduğu açıkça görülebiliyor. Dilerseniz artık de Türkiye haritasına daha yakından bakalım.

Türkiye'deki Tesla Supercharger noktaları

Tesla Türkiye'de İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Sakarya, Balıkesir, Antalya, Konya, Aydın ve Edirne olmak üzere 10 farklı noktada Supercharger istasyonuna sahip. Lakin şu an için bu istasyonlar kullanıma hazır durumda değil. Yani Türkiye'deki Tesla sahipleri, araçlarını bir Supercharger noktasından şarj edemiyorlar. Üretim süreçleri tamamlandıktan sonra Türkiye, birinci etapta 10 adet Tesla Supercharger istasyonuna sahip olacak.

Asya ve Uzak Doğu da Tesla'nın maksatları arasında

Tesla şu an için daha çok Avrupa ve Amerika kıtalarına ehemmiyet veriyor üzere görünüyor. Ancak Asya kıtasına geldiğimizde de şirket; Ürdün, Birleşik Arap Emirlikleri, Kazakistan, Rusya, Çin, Güney Kore, Japonya ve Tayvan'da Supercharger noktalarına sahip görünüyor. Ayrıyeten Tesla; Avustralya ve Yeni Zelanda'da da faal olarak Supercharger istasyonlarına sahip.

Tesla'nın kurduğu Supercharger istasyonlarıyla araç sahipleri, araçlarının bataryalarını kısa bir mühlet içerisinde inançlı olarak doldurabiliyorlar. Her geçen gün biraz daha yaygınlaşan istasyonlar, esasen son birkaç yıldır popülaritesi artan Tesla'yı daha da bilindik yapacak üzere görünüyor.

Başa dön tuşu