Otomotiv Memnuniyet Anketi Yapıldı: Elektrikliler Zirvede!

Şikayetvar, 50 katılımcının bulunduğu otomotiv araştırmasının sonuçlarını paylaştı. Yeni nesil elektrikli ve hibrit otomobiller, tüketiciyi en çok memnun eden kategori oldu. Pick-up ve panelvanlar ise sahiplerini bıktırmış gibi görünüyor.

Türkiye’nin en popüler çevrimiçi şikayet platformu Şikayetvar, otomotiv sektörüyle ilgili bir araştırma gerçekleştirdi. 50 binden fazla katılımcıyla gerçekleştirilen ve 43 markaya ait 995 otomobil modelinin incelendiği araştırmada, dikkat çekici sonuçlara ulaşıldı. Öyle ki pek çok kesim tarafından hala eleştirilen elektrikli ve hibrit otomobiller, sahiplerini fazlasıyla memnun ediyorlar. Gelin bu araştırmaya ait sonuçlara yakından bakalım.

Son 6 aya ait verilerin baz alındığı Şikayetvar çalışmasında, katılımcılara yöneltilen soruların 0-10 puan aralığında oylanması istendi. Katılımcılara yöneltilen sorular ise genel memnuniyet, fiyat ve performans, tasarım, konfor, aksesuar ve elektronik, performans ve tüketim, yetkili servis hizmeti, memnuniyet ve tavsiye, yakıt tüketimi, ikinci el satış ve ikinci el değeri şeklindeydi. 

En çok memnun eden otomobiller elektrikli veya hibrit modellerdi. En az memnuniyet seviyesi ise panelvanlarda!

Elektrikli arabalar memnun ediyor

Ankete katılan bireylerin deneyimlerine göre tüketicileri en çok memnun eden otomobiller, elektrikli veya hibrit motora sahip olanlardı. Bu araçlar; 10 üzerinden 8.60 puanla listenin zirvesinde yer aldı. Elektrikli ve hibrit arabaları 8.59 puanla lüks spor araçlar takip etti. Bu kategoriyi ise sırasıyla sedanlar ve SUV (crossover dahil) modeller takip etti. Kategorinin en alt basamağında ise 7.06 puanla panelvan araçlar bulunuyordu. Bunun hemen üzerinde, 7.9 puanla pick-up’lar yer aldı.

Elektrikli ve hibrit otomobiller, fiyat/performans kategorisinin de galibi oldu. Katılımcılar, bu araçlara 8.6 puan verdiler. Bu şaşırtıcı değil zira elektrikli modellerin satış fiyatı, aynı aracın benzinli versiyonundan daha uyguna geliyor. Fiyat/performans oranı en düşük oylanan araçlar ise yine pick-up modelleri olarak karşımıza çıktı.

Yakıt tüketimi konusunda da en çok memnun araçlar elektrikli ve hibrit motorlular!

Yakıt tüketimi memnuniyet araştırması

Şikayetvar, anket katılımcılarına yakıt tüketimi ile ilgili sorular da yöneltti. Sonuçlar şaşırtıcı değildi. Öyle ki elektrikli veya hibrit motora sahip olan otomobil sahiplerinin yakıt tüketimindeki memnuniyeti, 8.64 puan olarak kayıtlara geçti. Pick-up araçlar, ne yazık ki bu kategoride de son sırada yer aldılar. Şunu da belirtmeden geçmeyelim: Yakıt türü kategorisinde ise elektrikliler değil, hibritler zirvede. Buradan; elektrikle desteklenen araçlarda menzil sorununun olmaması, bu araçları tam elektriklilerden avantajlı hale getirmiş gibi görünüyor.

Türkiye’deki en ucuz elektrikli arabalar için:

Türkiye’deki En Ucuz Elektrikli Otomobiller: Milyoner Olmayan Elektrikli Alamayacak…

Yakıt türü demişken; Şikayetvar, LPG’li araçlar için ayrı bir parantez açtı. Yapılan açıklamada, LPG’li araçların vatandaşı eskisi kadar memnun etmediği belirtildi. Vatandaşın pek de haksız olduğunu söyleyemeyiz. Benzin ve motorin ile birlikte LPG fiyatları da aldı başını gitti. Vatandaş eskiden “ucuz” olsun diye aracına LPG taktırırken, artık böyle bir avantaj eskisi gibi kalmadı.

Tasarım ve konfor kategorisinde tercihimiz lüks sedanlar

Volvo S60

İş teknik detaylar ve bütçe olduğu zaman uygun olanı beğensek de tasarım ve konfor denildiği zaman işler değişiyor. Şikayetvar anketine katılanlar, lüks sedanların tasarımlarına 8.6, konforlarına ise 9 puan verdiler. Buna paralel olarak; konfor kategorisinde en az memnun eden araçlar, 7.16 puan ile panelvanlar oldu. Tasarım kategorisinde ise şaşırtıcı bir durum var. Hatchback-compact araçların tasarımları en az memnuniyet veren gövde tipi olarak karşımıza çıktı. Ne diyelim, zevkler ve renkler tartışılmaz…

Türkiye’de en çok satan arabaları merak ediyorsanız:

Türkiye’de En Çok Satılan Otomobil Modelleri Belli Oldu: Elektrikli Otomobil Satışları 5 Kat Arttı!

Başa dön tuşu