“Elektrikli Passat” Volkswagen ID.7’nin Avrupa Fiyatı

Volkswagen’in Passat’ın yerine getirdiği elektrikli sedanı ID.7, Avrupa’da ön siparişe açıldı. Böylece aracın fiyatı belli oldu. Peki Volkswagen ID.7 bugün Türkiye’ye gelse kaç paraya satılır?

Alman otomobil devi Volkswagen, birkaç ay önce küresel lansman gerçekleştirdiği elektrikli sedan otomobili ID.7 ile ilgili yeni bir adım attı. Passat’ın yerini alan otomobil, bugün Avrupa pazarında ön siparişe açıldı. Böylelikle otomobilin fiyatı belli olmuş oldu.

Peki Volkswagen ID.7’nin Avrupa fiyatı ne kadar? Mevcut düzenlemelere göre yüzde 50 ÖTV dilimine giren bu otomobil Türkiye’ye gelirse tahminen kaç paradan satılır? Gelin hep birlikte bakalım.

Volkswagen ID.7 Avrupa fiyatı:

Motor-Yakıt Donanım-Şanzıman Fiyatı
210 kW 286 PS, Elektrikli Pro, Otomatik 56.995 euro

Volkswagen ID.7 Türkiye fiyatı

Volkswagen ID.7 tahmini Türkiye fiyatı:

Motor-Yakıt Donanım-Şanzıman Fiyatı
210 kW 286 PS, Elektrikli Pro, Otomatik 2.941.025 TL

Merak edenler için nasıl bir hesap yaptığımızı açıklayalım. Volkswagen ID.7, şirketin Almanya’nın Emden kentinde üretilecek. Bu durumda, otomobil Türkiye’ye gelişte herhangi bir ek gümrük vergisi ile karşılaşmayacak. Ancak ülkemizdeki düzenlemeler gereğince bu otomobil için de verginin vergisi ödenecek. Böylesi bir durumda aracın Türkiye’ye giriş fiyatını, KDV ve ÖTV ile hesapladığımız zaman yukarıdaki tablo ile karşılaşıyoruz.

  • Vergisiz fiyatı: 1.633.903 TL (56.995 euro)
  • %50 ÖTV eklediğimizde: 2.450.854 TL
  • %20 KDV eklendiğinde: 2.941.025 TL

Not: Araçlar ülkemize doğrudan yurt dışı satış fiyatları üzerinden giriş yapmıyor. Ayrıca yukarıda yapmış olduğumuz hesapta aracın nakliye, bayi kârı, satış sonrası servis ücreti payı gibi anahtar teslim fiyatına dahil edilen ekstraları da bulunmuyor. Dolayısı ile yapmış olduğumuz hesabı yalnızca gerçek fiyat hakkında fikir sahibi olabileceğiniz bir tahmin olarak almanızı tavsiye ederiz.

Karşınızda Volkswagen ID.7

Volkswagen id 7 fiyatı

Volkswagen’in elektrikli otomobillerde kullandığı MEB platformu üzerine inşa edilen ID.7, Volkswagen’in D segment sedanları arasında yer alan Arteon’a yakın boyutlara sahip. Açıklanan rakamlara göre Volkswagen ID.7, 4,96 metre uzunluk ve 1,86 metre genişlik değerine sahip olacak. Bu da elektrikli sedanın üst segmentte yer alacağını gözler önüne seriyor ki Volkswagen CEO’su Thomas Schafer da bu durumu doğruladı. Schafer’a göre ID.7, birinci sınıf kalite, konfor ve teknoloji sunacak.

Volkswagen ID.7

Volkswagen ID.7’nin dış tasarımı, şirketin ID. serisindeki diğer modellerine benzerlik gösteriyor. Bu bağlamda; kapalı ızgara tasarımı, ID. serisinin diğer üyelerinde de gördüğümüz kaputu kaplayan aydınlatma ile eşleştirilmiş durumda. İnce farlarla eşleştirilen bu aydınlatma, araca etkileyici bir hava katıyor. Araç sade olsa da kendine has bir tarza sahip.

Volkswagen ID.7 elektrikli sedan

Aracın ön kısmındaki sadelik, arka tarafta ise bagaj kapağını tamamen kaplayan aydınlatma ile bozuluyor. Taigo ve T-Cross’un arkasında gördüğümüz aydınlatma yapısı, elektrikli Passat’ta da kendini gösterecek. 

VOlkswagen elektrikli sedan

Elektrikli sedan, iç tasarımıyla da dikkat çekici. Bu araçta 15 inç büyüklüğünde bilgi-eğlence ekranı bulunuyor. Dijital gösterge ekranı, bilgi-eğlence ekranının yanında küçücük kalıyor. Sesli iletişim desteğine sahip olacak otomobil, sürücünün komutlarına cevap verebiliyor. Ayrıca ID.7’nin yeni nesil kliması, sürücünün arabaya yaklaştığını anlayıp, iklim durumuna göre soğutma veya ısıtma işlemini otomatik olarak başlatabilecek.

volkswagen elektrikli sedan

Volkswagen’in açıklamalarına göre ID.7’nin klima sistemi, sesli komut sistemiyle de entegre çalışacak. “Merhaba Volkswagen” denilerek tetiklenecek sesli asistan, “Ellerim üşüdü.” denildiğinde direksiyon ısıtmasını, “Ayaklarım üşüdü.” denildiğinde ise klimanın alt bölgesini aktif hale getirecek. Bu durum, tersine olasılıklar için de geçerli olacak.

Volkswagen

Otomobil devi, ID.7’nin sahip olduğu elektrik motoru, 286 PS gücünde ve bu önemli. Zira şirket, daha önce hiçbir elektrikli modelde bu kadar güçlü bir motor kullanmadı. Öte yandan; yapılan açıklamaya göre tam dolu bataryaya sahip ID.7, WLTP standartlarına göre 700 kilometre menzile sahip olacak. Otomobil, en büyük batarya paketinde 200 kW’a kadar şarj desteği de sunacak. Ancak Volkswagen, şarj süresi ile ilgili bir açıklama yapmadı.

ID.7

Volkswagen ID.7, çok sayıda güncel teknolojiyle donatıldı. Bunlardan en önemlisi, “Travel Assist“. Markanın yarı otonom sürüş teknolojisi, 90 km/s hızdayken otoyolda şerit değiştirme yapabiliyor. Ayrıca park işlemleri de Park Assist Pro ile otomatik olarak gerçekleştiriliyor. Kendi hafızası olan sistem, herhangi bir yolculuğun son 50 metresini kaydedip, araç tekrar çalıştırıldığında park pozisyonunu terk edebiliyor. Akıllı telefon üzerinden de kontrol edilebilen Travel Assist, park etmekte sorun yaşayan tüketicileri mest etmeyi başaracak gibi görünüyor.

Volkswagen

Kaynak :
https://www.volkswagen-newsroom.com/en/press-releases/world-premiere-for-the-efficiency-champion-volkswagen-id7-with-a-range-of-up-to-700-km-wltp-15735

Başa dön tuşu