Tesla’nın FSD sürücü yardımı artık herkes tarafından kullanılabiliyor

“Bu seçeneği satın aldıysanız, Tesla Tam Kendi Kendine Sürüş Betası artık Kuzey Amerika’da talep eden herkes tarafından kullanılabilir” dedi.

FSD, Tesla’nın “Otomatik pilot” sürücü yardım özelliğinin devamı ve otomatik pilot özelliğinin şehirlerde otomatik direksiyon, otomatik park etme, akıllı araç çağırma ve trafik ışığı/dur işareti tanıma gibi otomatik işlevlerle genişletilmiş hali. Bu özellik, eylül ayında gelen 3.000 dolarlık bir fiyat artışının ardından 15.000 dolara yükselmiş ücretli bir güncelleme.

Tesla tam otomatik sürüş özelliklerini ilk olarak 2018’de piyasaya sürme sözü verdi, ancak özellik anca Temmuz 2021’de az sayıda “uzman ve dikkatli sürücüye” açıldı. 9.0 beta sürümünde daha fazla kişiye sunuldu, ancak bu test kullanıcıları da sınırlı sayıdaydı. Bu son FSD sürümünde ise Tesla, en az 100 Otopilot mili ve 80 güvenlik puanı gereksinimini kaldırdı ve artık isteyen herkes bu özelliği kullanabilecek.

Tesla’nın FSD sürücü yardımı artık herkes tarafından kullanılabiliyor

Bununla birlikte FSD’nin geniş çapta kullanıma sunulması Tesla’nın, düzenleyicilerin incelemesi altında olduğu bir zamana denk gelmiş durumda. Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi (NHTSA) kısa süre önce araştırmasını bir çok Tesla kazasına doğru genişletti. Ayrı bir soruşturmada, Otopilot’u da içeren 30’dan fazla olayı da araştırıyor.

Musk’ın direksiyon başında kimse olmadan tamamen kendi kendine sürüş sözü uzun zamandır piyasada. Musk en son olarak özelliğin bu yıl gelebileceğini düşündüğünü söylemiş ancak Tesla’nın son kazanç raporunun açıklanmasının ardından bu iddialarını geri çekmişti. Elon Musk’ın Twitter’ı 44 milyar dolara satın almasının ardından Tesla’nın hisseleri son zamanlarda dramatik bir düşüş yaşadı.

Başa dön tuşu