Elektrikli Porsche Taycan’ın Fiyatı Belli Oldu

Almanya merkezli araba üreticisi Porsche’nin 2020 modeli elektrikli arabası Taycan’ın fiyatı, menzili, gücü ve aygıtta kullanılan teknolojiyle ilgili resmî açıklama geldi. Şirketin büsbütün elektrikli birinci arabası, Porsche’nin geleceği için de yeni bir yol çiziyor.

Peki şirketin büsbütün elektrikli birinci arabası neler vaat etmişti, şoförlerine ve elektrikli araba pazarına neler sunuyor gelin daima birlikte bakalım.

Taycan’ın tasarımı

Porsche, “Mission-E” konseptiyle Taycan’ın estetik duruşuyla ilgili kimi ipuçları bırakmıştı. Fakat aracın tamamlanmış hali çok daha fazlasını vaat ediyor. Araba üreticisi 911 üzere seçkin otomobillerinde görülen “Porschevari” havadan da vazgeçmemiş görünüyor.

911’den daha uzun lakin Panamera’dan daha kısa ve düşük olan aracın ön tarafında LED farlar bulunuyor. Aracın gövdesi alüminyum ve çelik karışımından oluşuyor. Böylelikle hem güçlü hem de hafif bir yapı ortaya çıkıyor.

Otomatik kapı kollarına sahip olan aracın art tarafında çekilebilir rüzgârlığın altında Porsche’nin favori ışıkları bulunuyor. Porsche logosu ise cama emsal bir gerecin içerisinde bitirilmiş.

İki Taycan modeli olacak

Porsche, yeni güç transfer organlarını kullanıyor olabilir lakin birinci büsbütün elektrikli arabası için denenmiş ve test edilmiş isimlendirmeleriyle devam edecek. Güç, performans ve menzil olarak farklı olan Taycan Turbo ve Taycan Turbo S modelleri bulunacak.

Her iki modelin hem ön hem de art dingillerinde elektrikli motor yer alacak. Yani tüm tekerlerden çekişli olacak. Araçların her ikisi de ayrıyeten uyarlanabilir üç odalı havalı yaylı havalı süspansiyon ve Porsche Active Suspension Management (PASM) yer alıyor. Art tekerlek hareketi Taycan Turbo’da isteğe bağlı olurken Turbo S’te standart olacak.

Standart güç çıkışı 460 kW ya da 616 beygirgücü olarak sonlandırılıyor. Lakin her iki aracında süratli ivmelenme için çok basınç modu bulunacak. Bu durum kelam konusu olduğunda Taycan Turbo 670 beygir gücüne, Taycan Turbo S ise 750 beygir gücüne ulaşabilecek. Taycan Turbo’da Launch Control (Kalkış Kontrolü) için en yüksek tork 850 Nm, Turbo S için 1.050 Nm olacak.

En yüksek sürat 259 km/sa iken Taycan Turbo, 0’dan 100 km/sa’ya 3 saniyede, 200 km/sa’ya 10,6 saniyede çıkabiliyor. Bu mühletler Turbo S’te ise sırasıyla 2,6 saniye ve 9,8 saniye.

Porsche Taycan’ın Menzili

Taycan, 93,4 kW/saatlik bir bataryaya sahip. Aracın menziline baktığımızdaysa Porsche’ye nazaran Taycan Turbo, 381 km ile 450 km’lik bir menzil aralığına sahip olacak. Natürel bunu Tesla Model S’in 595 km’lik menziliyle kıyasladığımızda pek de tatmin edici üzere durmuyor lakin şirketin söylediğine nazaran buradaki kritik nokta Taycan’ın çabuk şarj müddeti.

Aracın şarjı

Araçta iki adet şarj girişi bulunacak. Bir şarj girişi sürücünün bulunduğu tarafta oburu ise yolcunun bulunduğu tarafta yer alacak. Şarj girişlerinin kapakları içerideki buton ile ya da dışarıdaki hareket sensörü ile tetiklendiğinde aracın kanatlarının içerisinde kaybolacak. Bu sayede taammüden ya da kazara hasar alma ihtimali azalacak.

Taycan’ın 800 V mimarisi 270 kW DC şarjı destekleyecek. Porsche, bunun 400 ile 500 kW’a kadar çıkacağını da öngörüyor. Ayrıyeten 400 V DC şarj takviyesi de bulunacak. Taycan’da 50 kW’lık şarj aygıtı standart olarak bulunacak lakin 150 kW’lık sürümü de isteğe bağlı olacak.

Aracın bataryasının süratli dolumu konusuna baktığımızda 50 kW DC süratli şarj aygıtında yüzde 5 doluluktan yüzde 80 doluluk oranına çıkmak 93 dakika sürecek. 270 kW DC süratli şarj aygıtındaysa yüzde 5’ten yüzde 80’e çıkmak yalnızca 22,5 dakika sürecek. Porsche, bu üslup bir şarj aygıtıyla yalnızca 5 dakikalık bir şarj müddetiyle 99 km yol gidilebileceğini söylüyor.

Hızlı şarj hususundaysa şoförlerin imdadına Porsche Şarj Servisi yetişecek. Alınan Taycan ile birlikte şoförlere üç yıllık bir abonelik ikram edilecek. Bu abonelik dünya genelindeki 200 bin şarj noktasını da kapsayacak.

İç tasarım

Aracın “kokpiti” 911 ve Panamera’ya hayli benziyor fakat artık fizikî butonların yer almadığı görülüyor. Şoförün bulunduğu kısımda 16,8 inçlik ayarlanabilir konfigürasyon dayanağıyla bir ekran bulunuyor. 10,9 inçlik merkezdeki dokunmatik ekranda navigasyon ve multimedya süreçleri halledilirken üst taraftaki 8,4 inçlik merkez konsol arayüzüyle HVAC, koltuk ayarları ve navigasyon girişi yapılıyor. Şoför tarafında yer alan 10,9 inçlik yolcu ekranı isteğe bağlı olarak navigasyon ve ses erişimine müsaade veriyor. Ayrıyeten “Her Porsche” diye seslenerek harekete geçirilen bir adet sesli asistan bulunuyor ve bu asistan birçok şeyi denetim edebiliyor.

Tek ve çift renkli deri seçiminin yanı sıra çeşitli ahşap ve metal döşemeler de bulunuyor. Ayrıyeten hiç derinin kullanılmadığı yapay deri ve dokuma kumaş kaplamaları üzere seçenekler de bulunuyor. Standart ve spor olmak üzere iki adet direksiyonun yanı sıra koltuklarda da standart, konfor ve spor seçenekleri yer alıyor.

Araçta Porsche’nin gelecek kuşak zirve camı yer alıyor. Ayrıyeten iki ya da dört klima denetim noktası bulunuyor ve özel hava menfezleriyle dağılmış soğutma süreçlerini gerçekleştirebiliyor.

Fiyatı

Geldik en çok merak edilen noktaya, yani fiyatına. Aracın fiyat etiketinin 100 bin dolardan aşağıda olacağına dair birtakım söylentiler bulunuyordu fakat bu söylentiler pek de yanlışsız çıkmadı.

2020 Taycan Turbo, 159.900 dolardan başlarken 2020 Taycan Turbo S, 185 bin dolardan başlayacak. Alışılmış bu fiyatta, Porsche’nin şu anki araçları ortasında en güçlülerinden bir tanesi olmasının da hissesi büyük diyebiliriz.

Ancak bu araçların daha “satın alınabilir” modelleri de yolda. Porsche’den yapılan açıklamada bu araçların biraz daha güçsüz modellerinin çıkacağı belirtildi.

Başa dön tuşu