Ultra Fütürist Konsept ‘BMW i Vision Dee’ Tanıtıldı

Alman araba devi BMW, Las Vegas’ta gerçekleştirilmekte olan CES 2023 etkinliklerinde gündeme bomba üzere düşecek bir araba tanıtımı gerçekleştirdi. “i Vision Dee” olarak isimlendirilen araba, sahip olduğu enteresan tasarım ve yenilikçi teknolojileriyle beğenileri kazanmayı başaracak üzere görünüyor. 

BMW’ye nazaran i Vision Dee, şirketin 2025 yılı prestijiyle piyasaya süreceği elektrikli modellerde tercih edeceği tasarım lisanının önizlemesine sahip. Yani az sonra göreceğiniz araba, ilerleyen yıllarda gerçek modellere ilham verecek. 

BMW i Vision Dee tam olarak bu türlü görünüyor

BMW, böbrek ızgara tasarımı ile özdeşleşmiş bir marka. i Vision Dee ise bu böbrek ızgaralara sahip değil, en azından kısmen… Ön kısım, açılabilir bir yapıya sahip ve böbrek ızgara da o kısmın içine gizlenmiş durumda.

Aracın dikkat çeken bir diğer özelliği, neredeyse hiçbir ek girinti-çıkıntı ya da tasarım çizgisine sahip olmaması. BMW i Vision Dee, daha çok kutu üzere görünüyor. Bunun da bir nedeni var. Şirket, dingil aralığını ve aero dinamiği özel olarak hesaplamış durumda. Bu da aracın iç hacmini azamî düzeye ulaştırdı.

Araçta yan ayna bulunmaması dikkatinizi çekmiş olabilir. BMW i Vision Dee, kameralar sayesinde çevre görüşüne imkan tanıyor.

Aracın ardı da tıpkı ön tasarım kadar minimalist.

BMW i Vision Dee, tek bir damla boya sürmeden rengini kendi kendine değiştirebiliyor

BMW’nin elektrikli arabası, E-Ink olarak isimlendirilen bir boya teknolojisine sahip. Bu teknoloji, aracın gövde renginin değişmesine imkan tanıyor. Üstelik bu renklendirme aracın farklı kısımlarında farklı formda olabiliyor. Yani sağ kapıyı farklı sol kapıyı farklı renkte yapabilirsiniz.

BMW i Vision Dee, sesli asistana da sahip. Bu sesli asistan, komutları algılayabiliyor ve sürücüyü karşılayabiliyor. Hatta dileyen tüketiciler, avatarlarını oluşturup araca tanımlayabilecekler. Bu avatar şoför yaklaştığında aracın camlarında gösterilecek.

Ön panelde ekran yok, lakin her yer dokunmatik yüzey

BMW i Vision Dee’nin iç tasarımı da dışı kadar minimalist. Gösterge ve bilgi-eğlence ekranı içermeyen iç yerde dokunmatik alanlara sıklıkla yer veriliyor. Araç ile ilgili ayarlamalar bu dokunmatik alanlar üzerinden yönetiliyor. Pekala ekran nerede?

BMW’nin yeni arabası, hayalet ekran teknolojisini benimsemiş durumda. Aracın teknik bilgileri ve multimedya sistemi, ön camda beliren hayalet ekranda gösteriliyor. Tüketiciler, bu ekranları 4 farklı kademede ayarlayabilecekler.

Gördüğünüz bu tasarım, şirketin 2025 yılı prestijiyle “Neue Klasse” isimli tasarım mimarisine dayanan elektrikli arabalarda karşımıza çıkacak. BMW’nin geleceği, daha şimdiden heyecanlandırmış durumda.

BMW’nin i Vision Dee için hazırladığı görüntüyü aşağıdan izleyebilirsiniz

Başa dön tuşu