Elon Musk’ın ‘2 Yıla Geliyor’ Dediği Direksiyonsuz Tesla

Tesla tarafından dün gerçekleştirilen ‘Otonom Günü’nde yatırımcılar ve şirketin tedarikçileri için sunumlar düzenlendi ve geleceğin otonom sürüşe sahip araçları tanıtıldı.

Tesla’nın akıllı araba ve otonom sürüşe yaklaşımı rakiplerinden epeyce farklı. Firma, gerekli donanıma sahip lakin bugün olağan bir otomobil üzere kullanılabilen elektrikli arabalar üretip satıyor. Firma ayrıyeten elektronik araç paylaşımını gerçekleştirmeyi de amaçlıyor.

GM, geçtiğimiz günlerde otonom Bolt MESKEN aracı tanıtmış ve aracın direksiyonu olmayacağını söylemişti.

Tesla da kendi direksiyonsuz aracını tanıttı. Bu araçta direksiyonun yeri boş kalıyor. Robot taksiler için kullanılması düşünülen bu arabalarda, insanların direksiyonsuz otomobillere alışmasının akabinde iç dizaynda değişiklikler yapılabilir.

.

Pek çok kişi, Tesla Model 3’ün iç dizaynının direksiyonsuz da kullanılabilecek halde tasarlandığını söylüyordu. Ortaya çıkan imgeye nazaran nitekim de haklı çıktılar.

Elon Musk'a nazaran direksiyonlar gelecekte mutlaka ortadan kalkacak ve o'na nazaran bu talep müşterilerden gelecek.

Elon Musk ve Tesla, var olan araçlardan da isteğe bağlı olarak direksiyonları sökeceklerini belirtiyor. Bu da bize soracak tek bir soru bırakıyor: Madem bu arabaları kimsenin kullanması gerekmeyecek, neden dikiz aynası koydunuz?

Başa dön tuşu