Tesla, Nürburgring Pistinde Rekor Kırmaya Hazırlanıyor

Motor sporları için dünyanın en kuvvetli pistlerinden biri olan Nürburgring, bir müddettir elektrikli arabaların rekor denemelerine konut sahipliği yapıyor. Resmi kayıtlara göre 7 dakika 42 saniyeyle rekoru elinde bulunduran Porsche Taycan Turbo S, bu denemeler sonrası koltuğundan olabilir. Birkaç gün evvel Model S ile yapılan rekor denemesi, pistin yeni hükümdarının Tesla olacağına işaret ediyor.

Tesla'nın CEO'su Elon Musk'ın isteği doğrultusunda yapılan sürat denemeleri, rekoru 22 saniye geliştirerek 7 dakika 20 saniye ile sonuçlanmıştı lakin bu ölçümlerin resmi olarak kaydedilmemesi, bahsi geçen tıp vaktinin rekor olarak isimlendirilmesinin önüne geçti. Artık şirket, çeşit mühletleri resmi olarak tutulan rekor denemeleri gerçekleştirecek lakin listede Model S'nin geçmesi gereken güçlü arabalar bulunuyor.

Tesla Model S'nin geçmesi gereken arabalar:

Tesla sadece elektrikli değil tüm araçlar ortasında sürat rekorunu kırmak istiyorsa hayli güçlü rakipleri alt etmek ve 7 dakika 20 saniyeden çok daha uygun bir tıp müddetine sahip olmalı. Nürburgring pistinde sürat denemesi yapan araçlardan kimilerini aşağıdaki listede görebilirsiniz. Bu araçların, tıp mühleti en az olandan en çok olana gerçek sıralandığını da ekleyelim.

  1. Porsche 919 Hybrid Evo / 5 dakika 19 saniye
  2. Volkswagen ID.R / 6 dakika 5 saniye
  3. Porsche 911 GT2 RS MR / 6 dakika 44 saniye
  4. Jaguar XE SV Project 8 / 7 dakika 23 saniye

Tesla'nın yapacağı resmi rekor denemesiyle “en süratli elektrikli otomobil” unvanını alacağına kesin gözüyle bakılırken tüm arabalar ortasında kaçıncı sıraya oturacağı merak konusu. Elon Musk'ın bu maksadının tutup tutmayacağını önümüzdeki günlerde daima birlikte göreceğiz.

Başa dön tuşu