Yerli Araba TOGG Hakkında Bilinen Her Şey

2011 yılından bu yana üzerinde ağır mesai harcanan ve 'Türkiye’nin Arabası Teşebbüs Kümesi Sanayi ve Ticaret A.Ş.' (TOGG) tarafından projelendirilen yerli araba teşebbüsünde bugün gerçek manada bir kilometre taşı geride bırakıldı. Birkaç gündür toplumsal medyadan modül kesim görsellerin yayınladığı araç, nihayet görücüye çıktı. 

14 Aralık tarihinde yapılması planlanan lansman, bilindiği üzere 27 Aralık tarihine (yani bugüne) ertelenmişti. Ülkemiz için hayli değerli olan bu aktiflik, büyük ilgi gördü ve birçok platform üzerinden canlı olarak takip edildi. Yerli otomobilin üretim ve tanıtım süreci hakkında tüm ayrıntıları derlediğimiz haberimize buradan ulaşabilirsiniz. Bu içeriğimizde daha çok aracın özelliklerine odaklanacağız. Gelin yerli arabamızı yakından tanıyalım.

Yerli araba, 2022 yılında seri üretime girecek:

Lansmanda verilen bilgilere ve açıklanan vakit çizelgesine nazaran yerli araba, 2022 yılında seri üretime girecek lakin bu seri üretim kısmı, daha çok devlet kurumlarını ilgilendiriyor zira birinci etapta üretilecek 5.000 aracın tamamı kamu kurumlarında kullanılacak. Olağan kullanıcılar için rastgele bir tarih açıklanmadı lakin varsayımı olarak 2023 yahut 2024 yıllarında yerli arabanın olağan kullanıcılara ulaşabileceğini belirtelim.

Üretim süreci bilindiği üzere TOGG tarafından yönetiliyor ve bu oluşumda kimlerin olduğuna değinmezsek olmaz. Kıraça, Turkcell, Şiddetli, Anadolu Kümesi ve BMC'nin teşebbüsüyle başlayan sürece Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin dâhil olması sonucunda 6 büyük holding ve kurumun, yerli arabaya katkı sunduğunu söyleyelim.

Yerli arabanın 5 farklı modeli olacak:

Yapılan aktiflikte belirtildiği üzere aracın seri üretime alınmasından sonraki 15 yıllık mühlet içerisinde, yerli arabanın 5 farklı modelini göreceğiz. Bunlar ortasında C-SUV, C-Sedan, C-Hatchback, B-SUV ve C-MPV yer alacak. 

Tasarımı Pininfarina adlı İtalyan bir şirket tarafından yapılan yerli arabanın, lansmanda beğeni topladığını belirtelim. BMW, Ferrari üzere araba devlerine de tasarım yapan Pininfarina'nın tasarımı, mahallî motiflerle birleştirilerek güzel bir sonuç alınmışa benziyor. Araç hakkında tartışma yaratan 'tasarımın yurt dışında yaptırılması' konusu, farklı formlarda ele alınabilir fakat bu noktada günümüzde hiçbir firmanın kendi eserini büsbütün kendi üretmemesini dikkate alarak kıymetlendirebiliriz. Hatta bu mevzuda iPhone'un ekranlarını Samsung'un üretmesini örnek gösterebiliriz.

Yerli arabada 2 farklı beygir gücünden bahsedildi:

200 beygir gücünde olan modelin 7,6 saniyede 0'dan 100'e çıktığı belirtilirken 400 beygir gücündeki modelde 0'dan 100'e çıkış mühleti 4,8 saniye olarak açıklandı. Aracın büsbütün elektrikli olduğunu düşününce bir öteki değerli parametre olan menzil konusuna da değinmek gerekiyor. Lansmanda verilen bilgilere nazaran yerli araba, 500 km menzile yalnızca 30 dakikalık şarjla ulaşabilecek.

Bataryasının tamamen yerli üretim olduğu belirtilen aracın fikri ve sınai hakları da %100'ü ülkemize ilişkin. Bu da aracın yerliliği konusunda değerli bir done olarak karşımıza çıkıyor. 

Yerli arabanın rengi ve ismi ne olacak?

Lansman sırasında kırmızı ve gri olmak üzere 2 rengi gösterilen yerli otomobilin tanıtım sinemalarına de bakacak olursak lacivert rengin de seçenekler ortasında olacağını belirtelim. Ayrıyeten lansmanda aracın üzerinde yer alan ismin TOGG olmasından ötürü aracın isminin de bu olacağı düşünülüyor.

Akıllı irtibat özelliğine sahip olduğu belirtilen arabada sistemin daima olarak internete bağlı olduğu ve güncelleme üzere süreçleri basitçe yapabildiği söyleniyor. Holografik Asistan ve navigasyon özellikleri de yerli arabanın dikkat çeken başka özellikleri olarak karşımıza çıkıyor. Ayrıyeten kameralı dikiz aynaları, aracı daha teknolojik hâle getiriyor.

Sağlamlığı Euro-NCap standartlarına uygun olarak test edilen yerli arabanın 3. düzey otonom sürüş özelliğinin bulunduğunu da ekleyelim. Fabrikası Bursa'nın Gemlik ilçesinde olacağı açıklanan araç için yer belirlemesi de yapılmış durumda.

Yerli araba hakkındaki ayrıntıları aktardığımız içeriğimizin sonuna geldik. Siz de kendi fikirlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz. Emsal içerikler için sitemizi ve YouTube kanalımızı takipte kalın.

Başa dön tuşu