Elon Musk’ın Azılı Düşmanının Tesla Karşıtı Reklamı [Video]

Tesla’nın otonom sürüş sistemine savaş açan bir ekip, Super Bowl’da Tesla aleyhinde reklam yayınladı. Reklam, FSD isimli otonom sürüş sistemindeki kusurlara vurgu yapıyordu.

ABD’deki en büyük spor organizasyonları arasında yer alan Super Bowl, bu yıl Kahramanmaraş’ta meydana gelen ikiz depremler anılarak başladı. Yetkililer, Türkiye’ye destek çağrısında bulunduktan sonra programı sürdürdüler. Dünyaca ünlü şarkıcılar Super Bowl’da sahne alırken dikkat çeken bir gelişme de yaşandı. Tesla’nın tam otonom sürüş sistemine adeta savaş açan “The Dawn Project” isimli ekip, Super Bowl’da yayınında dikkat çekici reklam yayınladı.

Haberlerimizi takip edenler bilir; Tesla’nın FSD olarak isimlendirilen otonom sürüş sistemi, şu an için mükemmel değil. Açıkçası bu zaten şirket tarafından da dile getiriliyor. Otomobilin fiyatına ek olarak 15 bin dolara satın alınabilen FSD aktif edildiğinde, sürücünün dikkatli olması gerektiği özellikle belirtiliyor. Ancak pek çok sürücü bu durumu pek de önemsemiyor

The Dawn Project’in Super Bowl reklamı ise FSD’nin kusurlarını milyonların gözüne gözüne soktu

Tesla otonom sürüş sistemi

The Dawn Project’in milyonlarca ABD’liye sunduğu reklam filminde, Tesla’nın otonom sürüş sistemindeki bazı kusurlara vurgu yapılıyordu. Üstelik bu vurgunun daha çok işlemesi için çocuklar da kullanılmıştı. Hazırlanan reklam filminde Tesla sensörlerinin tespit edemediği çocuk mankenlerle kaza görüntülerine yer veriliyordu.

Elon Musk, Tesla Yatırımcılarının ‘Bizi Mağdur Etti’ İddiasıyla Açtığı Davayı Kazandı

Belirtmemiz gereken önemli bir husus da var. Super Bowl kadar ünlü bir etkinlikte reklam vermek hiç kolay değil. Öyle ki reklamlar için yüz binlerce dolar, hatta devre arası reklamlar için milyonlarca dolarlık harcamaların gözden çıkarılması gerekiyor. The Dawn Project’in reklam için kaç para harcadığı bilinmiyor olsa da ekibin yüklü bir meblağ ödediğinin kesin olduğunu söyleyebiliriz.

İşte Tesla aleyhinde yayınlanan o reklam filmi:

Elon Musk’tan kısa bir cevap geldi: 

Başa dön tuşu