Yerli Otomobil, Türkiye’ye İtalya’dan Getirildi

Bu hafta gerçekleşmesi beklenen yerli araba tanıtımı heyecanla beklenirken, araca ait kıymetli önemli ayrıntılar da ortaya çıkıyor. Geçtiğimiz haftalarda neredeyse büsbütün doğrulanan Pininfarina paydaşlığı, yerli araba için beklentileri yükseltmişti. Bakan Mustafa Varank tarafından geçtiğimiz hafta paylaşılan fotoğraf ise pek çok ayrıntısı netleştirdi. 

Dünya gazetesinden Aysel Yücel, yerli araba prototiplerinin Türkiye’ye Ege Ekspres aracılığıyla getirildiği bilgisine ulaştı. Habere nazaran İtalyan şirket Pininfarina, 2 hafta evvel deniz yoluyla yerli araba prototiplerini Türkiye’ye gönderdi. Kelam konusu taşıma süreci büyük kapalılıkla gerçekleştirildi.

Türkiye’ye getirilen yerli araba, geçtiğimiz hafta sonu Gebze’deki TOGG merkezinde görüntülenmişti:

Pininfarina’nın İtalya’daki atölyesinde imal edilen prototipler, 27 Aralık’ta kamuoyunun karşısına çıkacaklar. Bu prototipler için Gebze’de bir araba fabrikası açılacağı ve üretimin Türkiye’de yapılacağı söyleniyor. 

İtalyan şirket Pininfarina ise dalın pek çok tanınmış araba üreticisi için tasarım yapan esaslı bir şirket. Ferrari, Lamborghini, Volvo, Cadillac ve Peugeot üzere şirketlerin sembolik tsarımlarının birden fazla Pininfarina’ya ilişkin. Açıklamalara nazaran yerli arabanın seri üretimine ise 2022 yılında başlanacak, 2030’a kadar 5 farklı model piyasaya sürülecek.

Yerli arabanın dizaynını en çok andıran konsept model: Pininfarina K350

Geçtiğimiz hafta Bakan Mustafa Varank tarafından paylaşılan birinci örtülü imajlarda yerli arabanın dış çizgilerine ait kıymetli ayrıntılar da yer alıyordu. Tasarımı yapacağı evvelden bilinen Pininfarina’nın konsept, yani şimdi piyasaya sürülmemiş dizaynlarına göz attığımızda, K350 modeli dikkat çekiyor. 

Henüz rastgele bir halde seri olarak üretilmeyen K350 modeli için TOGG, Pininfarina ile anlaşmış olabilir. Fotoğraflardaki ayrıntılar bize gösteriyor ki yerli araba SUV’u andıran bir kasa yapısına sahip olacak. Ayrıyeten yan ayna ayrıntılarına da değindiğimiz habere buradan göz atabilirsiniz.

Başa dön tuşu