FIA Formula E Güvenlik Aracı MINI ELECTRIC Pacesetter Oldu

Borusan Otomotiv’in Türkiye distribütörü olduğu MINI’nin performans modeli JCW’den izler taşıyan büsbütün elektrikli KÜÇÜK ELECTRIC Pacesetter, ABB FIA Formula E Dünya Şampiyonası yarış serisinin yeni güvenlik aracı seçildi. KÜÇÜK ELECTRIC Pacesetter, Formula E’nin 10 Nisan’da Roma’da gerçekleştirilecek ikinci yarışında piste çıkmaya hazırlanıyor.

MINI’nin elektrikli geleceğini John Cooper Works’ün performansı ile birleştiren KÜÇÜK ELECTRIC Pacesetter, KÜÇÜK Design, BMW Motorsport, FIA ve Formula E’nin iş birliğiyle tasarlandı. John Cooper Works’ün performans karakterini elektrikli mobilite ile bir ortaya getiren KÜÇÜK ELECTRIC Pacesetter, JCW modelinin elektrifikasyona olan ahengini da gözler önüne seriyor.

Üst Düzey Dinamizm

JCW’den ilham alan KÜÇÜK ELECTRIC Pacesetter’ın dış tasarımı pist kullanımı için tasarlanırken, büsbütün elektrik gücüne sahip bir Küçük’ün şimdiye kadarki en dinamik versiyonu meraklılarıyla buluşuyor. Görsel açıdan çarpıcı ve teknik manada epey hassas tasarım lisanı, arabaya heyecan verici bir görünüm sağlıyor.

Otomobilin ön tarafında, dairesel farlar ve altıgen radyatör ızgarası üzere klasik KÜÇÜK simgeleri göze tanıdık gelirken, birebir vakitte arabanın iz genişliğine uyarlanan tekerlek kemerleri ve derin ön rüzgarlık üzere John Cooper Works imzalı modüller, ön kısmın sportif imgesine katkıda bulunuyor. Karartılmış radyatör ızgarası ve KÜÇÜK ELECTRIC logosu, güvenlik arabasının elektrikli oluşuna atıfta bulunuyor. Izgaranın üst tarafı, motor soğutmasına gereksinim duymadığı için ön uç aerodinamiğe yardımcı olması hedefiyle büyük ölçüde kapatıldı. Güvenlik arabasının beyaz yanıp sönen ışıkları, motor kaputuna uyumlu bir biçimde entegre edilirken, karakteristik KÜÇÜK kaput şeritleri tavandan art uca kadar uzanıyor.

MINI’nin Yarış Genleri

MINI ELECTRIC Pacesetter, yan profilden de son derece dinamik bir duruş sergiliyor. Neredeyse tekerlek kemerlerini dolduran geniş çaplı lastiklerle, Küçük’ün yarışçı genleri gözler önüne seriliyor. Geri dönüştürülmüş karbon fiberden 3D baskı tekniğiyle yapılan rüzgarlıklar, arabanın aerodinamik özelliklerine vurgu yaparken, 18 inç çift renkli alaşım jantlar dikkat çekiyor.

MINI ELECTRIC ve John Cooper Works’un göz alıcı renkleri, KÜÇÜK ELECTRIC Pacesetter’da birleşiyor. Ana gövde rengi mat gümüşken, “Highspeed Orange”dan “Curbside Red”e kadar iki basamaklı renk geçişine sahip parlak bir kaplama arabanın art kısmını daha çarpıcı hale getiriyor. Mat ve parlak yüzeyler ortasındaki kontrast, arabanın silüetinde ekstra pürüzsüzlük yaratırken, farklı renkler ortasındaki net ayrım KÜÇÜK ELECTRIC Pacesetter’a daha dinamik bir görünüm sağlıyor. Yanlarda kullanılan damalı bayraktan ilham alan desen, radyatör ızgarasında, tavanda ve art tarafta da bulunan büyük bir KÜÇÜK ELECTRIC logosuyla buluşuyor.

Maksimum Verimlilik İçin Tasarlanan Kabin

MINI ELECTRIC Pacesetter’ın kabini, yük tasarrufu sağlamak için yine tasarlandı. Kabinde, hem yarış hem de yol kullanımı için onaylı altı noktalı kemere sahip sertifikalı koltuklar, minimalist dizaynlı karbon fiber darbe emiciye sahip bir direksiyon simidi ve bir de dijital gösterge kümesi bulunuyor. Merkezi bilgi ekranında, yükü azaltmak için karbon fiber kaplama kullanılırken, vites kolu, el freni ve sinyal kolları için de karbon fiber materyallerden yararlanıldı. Birebir formda geri dönüştürülmüş karbon fiber, kapı panellerinde de kullanılırken, kapıların kapatılmasını kolaylaştırmak emeliyle kumaş kayışlara yer veriliyor. İç yerin bir öteki özelliği ise güvenliği en üst seviyeye çıkaran kaynaklı takla kafesi oluyor.

BMW Motorsport Takviyesiyle Yarış Pistlerine Hazır

MINI ELECTRIC Pacesetter’ın görsel açıdan güçlü dizaynının gerisinde BMW Motorsport’un uzmanlığı yatıyor. Hafif tasarım prensiplerine sıkı sıkıya bağlılık, güvenlik aracının yaklaşık 1230 kilogramda kalabilmesine imkan sağlıyor. Standart KÜÇÜK ELECTRIC’ten 130 kg daha hafif olan güvenlik aracı, ayrıyeten KÜÇÜK ELECTRIC’te kullanılan 184 HP güç ve 280 Nm tork kıymetlerine sahip elektrikli motorla pistlere çıkıyor. KÜÇÜK ELECTRIC Pacesetter 0-100 km/sa hızlanmasını 6.7 saniyede tamamlıyor. Bir güvenlik arabası için daha da kıymetli olan orta hızlanma sayılarında ise KÜÇÜK ELECTRIC Pacesetter, 80-120 km/sa hızlanmasını 4,3 saniyede gerçekleştiriyor.

Motor sistemi, azamî go-kart hissi sağlamak için yarış coilover süspansiyonu ile birlikte çalışıyor. Yarış tipi süspansiyon denetim kolu kontakları, dört pistonlu frenler ve 245/40 R18 boyutunda Michelin Pilot Sport lastikler kullanan KÜÇÜK ELECTRIC Pacesetter, azamî yol tutuş sunuyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Başa dön tuşu