Ford, Yeni Ford Fiesta’yı ‘Hibrit’ versiyonu ile birlikte tanıttı

  • 40 yılı aşkın tarihiyle segmentinin sevilen modeli Ford Fiesta, yepisyeni etkileyici tasarımı, gelişmiş teknolojik özellikleri ile tanıtıldı.
  • Yeni Fiesta’yla sunulan yeni kuşak teknolojiler ortasında uzun farlarda yansıma tedbire özelliği bulunan yeni Matrix LED ön farlar, 12.3 inçlik dijital yol bilgisayarı yer alıyor.
  • Elektrikli güç aktarma organı seçenekleri ortasında verimlilikten ödün vermeden keyifli sürüş tecrübesi yaşamak için 48 voltluk EcoBoost Hibrit motor ve yedi ileri vitesli Powershift şanzıman yer alıyor. Ayrıyeten, yeni 200PS güce sahip Fiesta ST de tanıtılan modeller ortasında yer alıyor.

B segmentinin önde gelen modellerinden Ford Fiesta, yürekli ve karakteristik özelliklere sahip yeni dış tasarımı, teknolojik özellikleri ve hibrit dahil olmak üzere birbirinden farklı model seçenekleri ile tanıtıldı. Trend, Titanium, ST ve Active modellerinin her biri daha fazla renk seçenekleri, jant tasarımı ve iç tasarım ayrıntılarından faydalanıyor. Fiesta ailesi epey bariz özelliklere sahip Titanium, ST ve Active modellerinin yanısıra karakteristik özelliklerini güçlendiren Vignale paketleri ile büyüyor.

İleri teknolojiler yeni Fiesta’yı daha keyifli sürüş tecrübesi sunması için daha donanımlı kılıyor. LED ön farlar birinci sefer tüm Fiesta modellerinde sunuluyor. Üst donanımlara geçtikçe uzun farlarda yansıma tedbire özelliği bulunan Matrix LED teknolojili LED ön farlar, zorlayıcı yol ve hava şartlarında daha net görüş için uyarlanabiliyor. 1 Yeni Fiesta’da ayrıyeten şoförlerin konforlu halde seyahat edebilmeleri için gerekli bilgilere sahip olmalarına yardımcı olan 12.3 inçlik dijital yol bilgisayarı bulunuyor.

Elektrikli güç ve transfer organları yeni Fiesta’nın yakıt verimliliğini artırırken, azamî sürüş keyfi sunuyor ve emisyon ölçülerinin azaltılmasına imkan sunuyor. Ford’un EcoBoost 48-voltluk hafif hibrit teknolojisi, yakıt verimliliğini optimize ediyor, birebir vakitte Fiesta’nın takdir edilen sürüş dinamiklerini hassas hızlanma özelliği ile pekiştiriyor. Kelam konusu teknoloji Ford’un Powershift yedi ileri vitesli otomatik şanzımanı ile birlikte çalışıyor, süratli ve kusursuz biçimde vites değiştirmeyi mümkün kılarken, en konforlu ve inançlı sürüş tecrübesini sunuyor.

Ford ayrıyeten, performansı geliştirilmiş yeni ‘Fiesta ST’ modelini de tanıttı. Etkileyici hatchback tecrübesi yeni Matrix LED ön farlar, Yeni Fiesta ST, Ford mühendisleri tarafından tasarlanmış yeni Performans Koltuklar, çarpıcı ön ızgara ve yeni renk seçenekleri üzere sportif tasarım ayrıntıları ve yüzde 10 artışla 320 Nm’ye kadar çıkan azami tork özelliği ile zenginleştirildi.

Yepyeni tasarım, daha fazla karakteristik özellik

Yeni Ford Fiesta, kompakt SUV Ford Puma tarafından da kullanılan, başarısı kanıtlanmış Ford B- araba mimarisine dayanıyor.Serinin yeni dış dizaynında burun kısmının yüksekliğini artıran motor kaputu ve daha geniş üst ızgaralar yer alıyor. Ford’un “mavi oval” amblemi artık motor kaputunın kenarında değil, ızgara içinde yer alıyor ve yolda kendini daha fazla gösteriyor.

Yeni standart LED ön farlar Yeni Fordi Fiesta’nın tezli, sağlam, çağdaş tasarım ayrıntılarını şık ve yatay dizaynıyla tamamlıyor. Artta, standart arka farlar daha sofisitike bir görünüm sağlayan yeni siyah çerçeveler içinde yer alırken, mevcut LED art farları da Premimum Siyah renk tamamlıyor. Ferdî tarzı yansıtmak için her bir yeni FordFiesta modelinin kendine has dış ve iç tasarım ögeleri dışında eşsiz tampon alt paneli ve ızgara tasarımı bulunuyor; bu da her bir modele karakteristik bir özellik kazandırıyor. Trend ve Titanium modellerinde ise yan havalandırma ızgaraları ve bariz yatay levhalar ve krom çerçeveye sahip daha geniş üst ızgaralar bulunuyor. Titanium modelinde ayrıyeten, krom pencere çerçeveleriyle eşleşen, kromla kaplanmış üst ızgara yatay çubukları yer alıyor.

Ford Performansı’ndan ilham alan ST modelinde daha sportif özelliklere sahip; bal peteği imajında, parlak siyah renkte yeni üst ızgaralar bulunuyor. Geniş yan havalandırma ızgaraları arabanın gövde rengiyle tıpkı renkte. Daha geniş ve daha alçakta yer alan ızgara da serinin sportif görünümüne katkı sağlıyor.

SUV’dan ilham alan Active modelini öbür modellerden maceracı karakterini ortaya koyan sert çizgilere sahip tasarım ayrıntıları ayırıyor. Parlak siyah renkteki geniş üst ızgara, daha yüksek ve çıkıntılı yan havalandırma ızgaraları, Active serisinin Crossover duruşunu yansıtıyor.

Yeni Fiesta’da yedi adet yeni alaşımlı jant tasarımı veiki yeni gövde rengi bulunuyor. Titanium, ST ve Active modelleri için mevcut olan Vignale paketleri özel tasarım 17 ve 18 inçlik alaşımlı jantlar, Sensico tasarımı koltuk gereçleri ve modeline nazaran mat karbon efektli iç dekorasyon ögeleri ile sunuluyor.

Bugünün ve yarının güç transfer organları

Yeni Ford Fiesta, sade, hassas ve yakıt tasarruflu sürüş tecrübesini EcoBoost 48 voltluk hafif hibrit ve EcoBoost akaryakıtlı güç transfer organları ile sunuyor.

Fiesta’nın cazibesinin merkezinde yer alan keyifli ve eğlenceli sürüş tecrübesini pekiştirirken kullanım maliyetlerini düşürme amacıyla tasarlanan EcoBoost Hibrit modellerde standart jeneratör yerine Kayış Tahrikli Entegre Jeneratör (BISG) yer alıyor; bu da çoklukla fren ve yavaşlama sırasında azalan gücün geri kazanılmasını ve depolanmasını sağlıyor. BISG, 48 voltluk lityum-iyon, hava ile soğutulan aküyü şarj ediyor.

BISG ayrıyeten motor ile entegre olarak, depolanan güç ile olağan sürüş ve hızlanma sırasında torka yardımcı olarak ve aracın elektrikli yardımcı donanımlarını çalıştırarak hareketlendirme vazifesi görüyor. Bu teknoloji, motoru 350 milisaniye üzere kısa bir müddette tekrar çalıştırabiliyor; daha fazla yakıt tasarrufu sağlamak için aracın debriyaj pedalına basılıyken ve vitesteyken yavaşlayarak 25 km/s’nin altında bir sürate düşmesi ve durması üzere durumlarda motoru durdurmak için Otomatik Başlat-Durdur sistemini devreye sokuyor.

Yeni Fiesta’nın 1.0-litre EcoBoost Hibrit motoru ise altı ileri manuel şanzımanlı 125 PS ve 155 PS motor gücü seçenekleri ile sunuluyor. Ford’un gerçekleştirdiği araştırmalardan elde ettiği bulgulara nazaran yeni Fiesta’nın 4.9l/100 km WLTP yakıt verimliliği ve 111g/km‘den 2 başlayan CO2 emisyon değerlerihibrit olmayan 125 PS 1.0-litre EcoBoost motora kıyasla yüzde 5 oranında düzgünleştirme sağlıyor ve buna bağlı olarak da kent içi kullanımda yüzde 10’a kadar tasarrufu mümkün kılıyor. 5.2 l/100 km yakıt verimliliği ve 117 g/km’den başlayan CO2 bedelleri ile 125 PS EcoBoost Hibrit ayrıyeten yedi ileri vites ve Powershift şanzıman ile sunuluyor; ayrıyeten optimum sürüş tecrübesi için kusursuz vites değişimini mümkün kılıyor.

Normal, Spor ve Eco Sürüş Modlarının teknolojisi kullanılarak Fiesta’nın sunduğu etkileyici sürüş tecrübeleri şoförlerin gaz pedalı hassaslığını, ESP sistemini (Elektronik Stabilite Programı), çekiş denetimini, otomatik vites modellerde vites değiştirme müddetlerini farklı performans gerektiren sürüş hallerine nazaran ayarlamalarını mümkün kılıyor. Fiesta Active modelinde ayrıyeten Patika ve Kaygan Yol sürüş modları da yer alıyor.

Maksimum güvenlik ve konfor için bağlantılıteknolojiler

Yeni Ford Fiesta’da şoförler ve yolcular için kent içi sürüşten şehirlerarası otoyolda sürüşe kadar farklı senaryolara yönelik olarak konforu, güvenilirliği ve kullanım kolaylığını artırmaya yardımcı olacak sürüş teknolojileri yer alıyor. Standart LED ön farlar, üstün görüş sağlamak için uzun ve kısa LED far ve gündüz farı içeriyor. Üst sınıf Matrix LED ön farlar, farklı sürüş senaryolarına nazaran uyarlanabiliyor. 1 Araç sensörleri düşük süratte hareket teşebbüsü ya da cam sileceklerinin çalıştığını algıladığında Hareket Farı ve Kötü-Hava Farı işlevleri devreye giriyor ve otomatik olarak farları şoförün daha net görmesini sağlayacak halde ayarlıyor. 1 Yansıma yapmayan uzak far, yaklaşmakta olan trafiği algılamak ve yoldaki başka şoförlerin gözünde parlama yapabilecek ışınları engellemeye yönelik olarak “yansımasız nokta” oluşturmak için öne monte edilmiş bir kamera kullanıyor. Bu teknoloji gece sürüşlerinde görüş aktifliğini azamî seviyeye taşırken, başka şoförlerin gözlerinin kamaşma riskini azaltmaya yardımcı oluyor ve uzun farların kullanımını artırıyor.

Yeni Ford Fiesta’larla sunulan 12.3 inçlik dijital yol bilgisayarı, şoförlere navigasyon bilgilendirme de dahil tüm bilgi ekranlarını şahsileştirme ve önceliklendirme imkanı veriyor. Dijital gösterge kümesinde eşsiz temalarla tasarlanmış, seçilen Sürüş Modlarına uygun ekranlar ve şoför asistanı teknolojileri üzere yüksek öncelikli bilgiler için farklı bir alan yer alıyor.

Daha sofistike teknolojiler ortasında Dur & Kalk özellikli Adaptif Sürat Sabitleme ve Sürat Levhası Tanıma teknolojileri1 yer alıyor. Her iki teknoloji de öndeki araçla arayı koruyarak, konforlu bir sürüşü sağlamak için tasarlandı. Powershift şanzımanlı araçlarda sistem otomatik olarak Fiesta’yı büsbütün durdurabiliyor ve dur-kalkların ağır olduğu trafikte otomatik olarak hareket ettirebiliyor.

Ayrıca, Etkin Park Asistanı1, aracın sığabileceği boyutta park alanlarını tespit edebiliyor ve şoförün sırf suratı, freni ve vites seçimini denetim ederken ellerini kullanmadan park etmiş araçlar ortasında dikey ya da paralel park etmesini sağlıyor. Muhtemel çarpışmaları önlemek ya da çarpışmanın tesirini hafifletmek üzere tasarlanmış teknolojiler ortasında, Çapraz Trafik İkaz Sistemli ve Etkin Fren Sistemli Kör Nokta İhtar Sistemi (BLIS) 1, Şerit Takip Sistemi ve Çarpışma Öncesi Faal Fren Sistemli Asistan1 yer alıyor.

Ford’un bağlantı ve cümbüş sistemi SYNC 36 kolay sesli komutlarla sesi, navigasyon sistemini ve irtibatlı akıllı telefonları denetim etmeyi mümkün kılıyor. Sistem Apple CarPlay ve Android Auto™ ile uyumlu ve 8 inçlik bilgi cümbüş sistemiile destekleniyor. Dokunmatik ekran, tutma ve kaydırma hareketleriyle yönetilebiliyor ve kullanılabilir art görüş kamerasından 180 derecelik imgeyi ekrana yansıtabiliyor.

Daha üst serilerde akıllı telefonlar için kablosuz şarj bölmesi ve 10 hoparlörlü, bir adet entegre subwoofer ile 575 watt’lık Dijital Sinyal Sürece Amfisi içeren B&O Ses Sistemi yer alıyor. 7

# # #

1 Sürücü asistanı özellikleri, şoförün dikkatini, karar verme yetisini ve aracı denetim etme gereksinimini tamamlayıcı niteliktedir ve bunların yerine geçmez.

2 Ford Fiesta 125 PS 1.0-litrelik EcoBoost Hibrit’in tasdiklenmiş CO2 emisyon ölçüsü 111-138 g/km ve tasdiklenmiş yakıt verimlilik oranı 4.9-6.1 l/100 km WLTP’dir.

Ford Fiesta 155 PS 1.0-litrelik EcoBoost Hibrit’in tasdiklenmiş CO2 emisyon ölçüsü 111-133 g/km ve tasdiklenmiş yakıt verimlilik oranı 4.9-5.9 l/100 km WLTP’dir.

Ford Fiesta 100 PS 1.0-litrelik EcoBoost’un tasdiklenmiş CO2 emisyon ölçüsü 118-144 g/km ve tasdiklenmiş yakıt verimlilik oranı 5.2-6.4 l/100 km WLTP’dir.

Ford Fiesta ST 200 PS 1.5-litrelik EcoBoost’un tasdiklenmiş CO2 emisyon ölçüsü 139-153 g/km ve tasdiklenmiş yakıt verimlilik oranı 6.1-6.8 l/100 km WLTP’dir.

CO2 emisyon ölçüleri ve yakıt verimlilik oranları farklı pazarlarda sunulan modellere nazaran değişiklik gösterebilir.

Açıklanan WLTP Yakıt/Enerji Tüketimleri, CO2 emisyonları ve elektrik bedelleri, Avrupa Birliği’nin (AT) 715/2007 no’lu ve son yapılan değişiklikle son halini almış olan 2017/1151 no’lu Yönetmeliklerin teknik gerekliliklerine ve spesifikasyonlarına nazaran belirlenmiştir. Yakıt tüketim ve CO2 emisyon pahaları münferit bir araç için değil, bir araç tipi için belirtilmiştir. Uygulanan standart test prosedürleri farklı araç tipleri ve farklı üreticiler ortasında karşılaştırma yapmaya imkan vermektedir.

3 Özellikler aktivasyon gerektirebilir.

5 Yasaların müsaade verdiği bölgelerde

6 Dikkatiniz dağınıkken otomobil kullanmayın. Mümkün vakitlerde sesli komutla çalışan sistemleri kullanın. Otomobil kullanırken, cep telefonu, tablet üzere el aygıtlarını kullanmayın. Araç vitesteyken birtakım özellikler devre dışı olabilir. Tüm özellikler tüm telefonlarla uyumlu olmayabilir.

7 BANG & OLUFSEN™ ve B&O™ Bang & Olufsen Group’un tescilli ticari markalarıdır. Harman Becker Automotive Systems Manufacturing Kft tarafından lisans verilmiştir. Tüm hakları gizlidir.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Başa dön tuşu