Motor Yatak Sarması Nedir, Neden Olur?

Günümüzde yeni bir otomobil satın almak geçmişe nazaran çok daha sıkıntı bir hale geldi. Artan fiyatlardan ötürü pek çok kişi otomobil alamıyor yahut alsa bile ikinci ele yöneliyor. Lakin ikinci el piyasası da bir oldukça fazla. Haliyle elimizde olan otomobilleri çok daha âlâ muhafazamız gerekiyor. Çünkü otomobil bir arıza çıkardığında binlerce TL’lik masrafla karşılaşabiliyoruz.

Arabanın motorunda yaşanabilecek bir arıza olan yatak sarması, tahminen de başınıza gelebilecek en berbat arızalardan biri. Bu arızayla karşılaştığınızda yapmanız gereken en kıymetli şey çabucak sağa çekmek ve yol yardım çağırmak. Zira bunu yapmazsanız çok ciddi masraflarla karşılaşabilirsiniz.

Motorun yağına, suyuna bakmazsanız karşılaşacağınız yatak sarması nedir?

Öncelikle yatak sarması, motorda yaşanan bir arıza. Bu arızayı anlamak çok sıkıntı değil, lakin süratli davranmanız gerekiyor. Neden bu türlü bir arıza yaşandığını anlamak için motorun içindeki modülleri tanımamız gerekiyor.

Motorun içerisinde yatak ismini verdiğimiz bir modül bulunuyor. Bu kesim, motorda dönen kesimlerin sürtünmesini engelliyor. Bu yataklardan motorda iki cins bulunuyor. Bunlardan; motor bloğu ve dönen krank ortasında bulunan modüle ana yatak, piston kolları ve krank mili ortasındakine ise kol yatağı deniliyor. İşte motorun ısısının çok yükselmesi (hararet) yahut yağ eksikliği, yatakların vazifesini yerine getirememe sonucu sürtünmesine neden oluyor. Arızanın ana sorumluluları yağ düzeyinin kritik seviyeye düşmesi yahut motor soğutma sisteminden kaynaklanıyor.

Eğer aracımın motoru yatak sararsa nasıl anlayabilirim, belirtileri neler?

Motorun başına gelebilecek en büyük arızalardan biri olarak kabul edebileceğimiz yatak sarmasının ilk belirtisi yağ lambasıdır. Otomobil burada bize bir sorun olduğunu söylemek ister. Arızanın ana sebebinin yatakların yağsız kalması olduğunu düşünürsek yağ lambası bize birinci belirtiyi sunar. 

Yağ lambası yandı ve siz çok önemsemediniz diyelim. Bu sefer araçta çalışma sırasında anlaşılacak belirtiler çıkmaya başlar. İleri düzeylerde aracın motorundan metalik sesler gelir. “Tak – tak – tak” üzere metalin metale sürtüp çarptığını haber veren bu sesler, motorunuzun geri dönüşü olmayan bir yola girmeye hazırlandığını gösterir. Şayet araçtan gelen bu sesi umursamaz ve motoru çalıştırmaya devam ederseniz bunun sonucunda sıfırdan bir motor yaptırmanız gerekebilir.

Tamam motor yatak sardı, nasıl tamir edebiliriz?

Aslında bunun karşılığı sizin arızayı hangi düzeydeyken fark ettiğinize bağlı. Örneğin otomobilin yağı kalmadı ve aracınız yatak sardı. Siz bunu çabucak fark ederseniz çok daha az kesim değişimi ile sorunu çözebilirsiniz, lakin aracın içinden ses gelecek kadar ileri düzey bir sıkıntıyla karşılaşırsanız, cebinizi yakacak seviyelerde yüksek bir tamir fiyatıyla müsabakanız epeyce beklenen. 

Aracınızın motoru yatak sardıysa güzel ve muteber bir ustayla çalışmalısınız. Olağanda yatak ile modül ortasında gözle görülemeyecek kadar küçük bir boşluk olur. O boşluğun ortasında ise yağ filmi yer alır. İşte bu çok ince ayrıntı yüzünden işini yeterli bilen ve daha evvel kullanılmamış kesimler kullanılarak tamir edilmesi gerekir.

Umarım hiçbir vakit aracınızda bu türlü bir sorun yaşamazsınız. Hem kıymetli hem de can sıkıcı olan yatak sarmasını artık biliyorsunuz. Aracınızın birinci hekiminin siz olduğunu unutmayın. Haftada en az 1 defa aracın yağını ve suyunu denetim etmeli, her vakit aracın sesini dinleyerek bir şeylerde aksilik olup olmadığını anlayabilirsiniz.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu