GAC, Dünyanın En İyi Aerodinamiğe Sahip Aracını Tanıttı

Çinli araba üreticisi GAC, büsbütün elektrikli, altı yolcu kapasiteli otomobilini üretime sokmaya niyetli görünüyor. Şimdi yalnızca prototip olan GAC Eno.146, Guangzhou Motor Show'da birinci kere sahneye çıktı ve arabanın Bugatti Chiron'a benzeyen aerodinamik tasarımı dikkat çekti.

Eno.146, martı kanat kapıları, kaldırılan yan aynaları, kapalı tekerlekleri ve uzun art ucuyla alışılmışın dışında radikal bir usule sahip. Bu aerodinamik tasarım, dünyanın en yüksek sürat rekorunu 450 km/s seviyesine çıkaran Bugatti Chiron Muhteşem Sport 300+ modelinde de uygulanmıştı. Uzatılmış art uç, Bugatti'yi yüksek süratlerde dengelemeye yardımcı oluyor ve görünüşe nazaran GAC da son konseptiyle bu gerekliliği öne çıkarıyor.

Eno.146, adını 0.146 olan sürtünme katsayısından (Coefficient of Drag) alıyor. Rüzgar direnci olarak da bilinen bu aerodinamik ölçüsü, Chiron'da 0.35 olarak açıklandı. GAC, konsept aracın sürtünme katsayısı ile dünyada bir numara olduğunu belirtiyor.

GAC, araçlarının tümünü 2025 yılına kadar tam elektrikli hale getirmeyi hedefliyor ve bu, günümüzde tüm uluslararası araba üreticilerinin paylaştığı bir amaç. Ancak GAC Eno.146 gerçek bir Ar-Ge başarısı olarak görülüyor. Martı kanat kapıları ve güçlü elektrik motorları ile Eno.146, fütüristik bir konsept aracın tüm özelliklerini karşılıyor.

Başa dön tuşu