Geleceğe Dönüş’ün Efsanevi Otomobili DeLorean Geliyor

Michael J. Fox'un başrolünde yer aldığı Geleceğe Dönüş sinema serisinin efsanevi vakit makinesi DeLorean DMC-12'nin yine üretileceği doğrulandı. 2016 yılında da aracın yine üretileceği gündeme gelmiş lakin yasal sıkıntılar nedeniyle planlar suya düşmüştü.

2015 yılında çıkarılan Düşük Hacimli Motorlu Taşıt Üreticileri Yasası'yla birlikte şirketlere 25 yaşından büyük araçlarının yeni modellerinden 325 adet üretme müsaadesi verilmişti. Hagerty'de yer alan habere nazaran 2017'de yeni ABD Başkanı'nın misyona başlaması ve Ulusal Otoyol Trafik Güvenlik Müdürlüğü'nün (NHTSA) süreksiz zirve yöneticisinin düşük hacimli araç düzenlemesini imzalamaması nedeniyle süreç durmuştu.

Yeni DeLorean'in gövdesi eskisi üzere olacak

Uzmanlık Aletleri İmalatçılar Birliği'nin (SEMA) ekim ayında ABD Ulaşım Bakanlığı'na dava açmasının ardından NHTSA Düşük Hacimli Motorlu Taşıt Üreticileri Yasası için yönetmelik yayınladı. Yeni düzenlemeyle birlikte DeLorean Motor Company'nin DeLorean DMC-12'nin yeni modelini üreteceği istikametindeki haberler de doğrulandı.

Yeni DeLorean'ın 350 beygir gücüne sahip olacağı belirtiliyor. Orjinal araç 130 beygir gücüne sahipti. Yeni araçta çağdaş bilgilendirme ve cümbüş sistemi ve farlar da bulunacak. Aracın gövdesi 1981-1983 orjinal araçları üzere olacak. ABS ve çekiş sisteminin de yer alabileceği, tıpkı vakitte daha güzel frenlerin de muhtemel olduğu belirtiliyor. Yeni DeLorean'da navigasyon, ısınabilir ve soğutulabilir koltuklar ve Bluetooth teması da yer alacak.

DeLorean Motor Company Lideri James Espey, aracın üretimine önümüzdeki bir yıl içerisinde başlanmayacağını, üretildiğinde de toplam sayının 325'ten az olacağını söyledi. Espey, hükümetle olan sorunun da şimdi sona ermediğini kelamlarına ekledi. Bir sonraki adım 30 günlük bir kamu yorum mühleti. Bundan sonra Yönetim ve Bütçe Ofisi (OMB) düzenlemeyi gözden geçirecek ve müracaat sahiplerinin bunu nasıl tamamlayabileceğini tespit edecek. 

Bütün bu sürecin 6 ay süreceğini tahmin eden Espey, SEMA'nın da yönetmelik sonuncu hale gelmeden davayı geri çekmeyeceğini belirtiyor. 

Başa dön tuşu