Gelecekteki Otomobiller, Daha Büyük Lastiklere Sahip Olacak

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte önemli bir gereksinim olarak görülen otomobiller de büyük değişimler yaşadılar. Arabalar artık tüm yeni teknolojileri kullanabiliyor ve hatta kendi kendilerine seyahat yapabiliyorlar. Lakin geçen yıllar, arabalardaki kıymetli bir parçayı da değiştirdi; lastikler.

Bu durumu kendiniz de gözlemleyebilirsiniz. Yeni model araçların lastikleriyle eski model araçların lastiklerini kıyasladığınızda, yeni model araçların birçoklarında daha büyük lastiklerin kullanıldığını görürsünüz. Pekala bunun mantıklı bir açıklaması var mı? Ayrıyeten bu büyüme devam edecek mi yoksa mevcut lastik boyutları araba kesiminde kalıcı bir yer mi edindi? General Motors'un tasarım şefi Michael Simcoe, bu soruların karşılıklarını veriyor.

Fren sistemleri konusunda yaptığı çalışmalarla nam salan “Brenco” isimli bir şirketin CEO'su Dan Sandberg ile katıldığı bir podcast yayınında konuşan Simcoe, araçlardaki lastik boyutlarının neden vakit içerisinde büyüdüğünü açıkladı. Simcoe, tasarımcıların genel olarak araçların daha yere yakın, daha güzel ve daha büyük görünmeleri için çalıştığını açıkladı. Bu durumun lastiklerden bağımsız olamayacağını ifade eden Simcoe, lastiklerin de bu yüzden büyüdüğünü söz etti.

Günümüzdeki en yaygın lastik boyutunun 18 inç olduğunu tabir eden Simcoe, bu boyutun küçük olduğunu düşünüyor. Bu bahiste bir de itirafta bulunan Simcoe, lastik boyutlarının büyümeye devam edeceğini ve bu büyüklüğün 26 inçe kadar ulaşabileceğini söylüyor. Tekerlek tarzlarının aracın kendisine uyacak halde tasarlandığını söz eden Simcoe, araçların dizaynları değişmeye devam ettikçe lastik formlarının de değişeceğini belirtti.

Başa dön tuşu