GM, Corvette’i Geçen Hafta Kimseye Çaktırmadan Öldürdü

Hemen herkesin bir favori spor arabası, ‘çok param olsa birinci alacağım araba’ dediği bir otomobil vardır. Pek çok kişi için bu otomobil bir Corvette idi fakat GM’den Corvette sevenlere makus bir haber var.

Otomotiv dalının devi GM’in CEO’su Mary Barra, geçen hafta yaptığı açıklamada geçen hafta son C7’nin üretildiğini ve bu aracın yazın açık arttırma ile satılacağını açıkladı.

Bu açıklama ile birlikte 66 yıllık, motoru önde olan arttan çekişli Corvette efsanesi de sona ermiş olacak. Araba sevenler için nostaljik olmasının yanında, GM’in kıymetli motorlarından biri de böylelikle veda etmiş oldu. Üretim durana kadar GM toplamda 50 milyondan fazla eski metot V8 motoru üretti. Bu sayı, efsanevi Model T’nin, Toyota Corolla’nın ve VW Bug’ın satışlarından daha yüksek.

C7, yalnızca beş yıllık ömrüyle en kısa periyodik modellerden biri olarak tarihteki yerini aldı. GM ise Corvette için daha büyük bir fabrika inşa ediyor ve yaklaşık 700 milyon dolar yatırım ayırdı. Corvette muhtemelen yepisyeni dizaynlara sahip iki farklı eser serisi olarak seyahatine devam edecek lakin klasik ‘Vette artık üretilmeyecek.

Yeni modellerden birinin C8, birinin de mümkün bir Cadillac varyantı olacağı düşünülüyor. Öte yandan yeni fabrika, SUV çılgınlığının dünyayı sardığı bu yıllarda Cadillac’ın eksiğini tamamlayacak bir modelin üretimine konut sahipliği yapabilir.

Başa dön tuşu