Mercedes, 750.000 Aracını Geri Çağırıyor

Alman otomotiv devi Mercedes-Benz, yaklaşık 750.000 aracını geri çağırma kararı aldı. Mercedes, açılır tavanların araçlarla olan kontağının kopup açılır tavanın yola fırlama riski olduğunu ve bu nedenle araçları geri çağırma kararı aldığını belirtti.  Geri çağrılan Mercedes araçlar ortasında 2001 yılından 2011 yılına kadar üretilen C-Class, E-Class, CLK-Class ve CLS-Class modelleri de bulunuyor.

Mercedes, 14 Şubat'tan itibaren kullanıcılarla irtibata geçecek

Uluslararası Karayolu Trafiği Güvenliği Yönetimi (NHTSA), sunroof seçeneği sunan Mercedes marka araçlarda kullanılan ilişki noktalarının vakitle yıpranabileceğini ve açılır tavanların otomobilden ayrılıp yola fırlayabileceğini belirtiyor. Yapılan açıklamalarda, Mercedes’in bu durumdan etkilenen araç sahipleri ile 14 Şubat 2020 tarihinden sonra irtibata geçeceği ve araç üzerinde yapılan incelemelerin akabinde hiçbir fiyat alınmadan gerekli değişikliklerin yapılacağı belirtiliyor.  

Mercedes, geçtiğimiz günlerde yanılgılı 'araç geri çağırma' kararları yüzünden 20 milyon dolar cezayla karşılaşmıştı 

Ürettiği üst seviye arabalarla kendini kanıtlayan Alman otomotiv devi Mercedes-Benz’in araçlarını geri çağırmada izlediği prosedür, epey tartışmalı bir hal aldı. Memleketler arası Karayolu Trafiği Güvenliği Yönetimi, Mercedes’in arabalarını geri çağırma kararlarında epeyce fazla hata yaptığını belirtiyor. Mercedes, ürettiği arabalardaki yanlışları araç sahiplerine hayli geç iletmesiyle birlikte aslında tartışma konusu haline gelmişti. Lakin geçtiğimiz günlerde yapılan açıklamalar, Mercedes’in geçtiğimiz yıl 101 geri çağırma gerçekleştirdiğini ve bu sayının %40’ının yanlışlı olduğunu ortaya çıkardı.

Buna ek olarak, Mercedes’in geri çağırdığı birden fazla aracı Memleketler arası Karayolu Trafiği Güvenliği İdaresi’ne bildirmediği tespit edildi. Mercedes, bunun sonucunda da 13 milyon dolarlık bir cezayı karşısında buldu. Alman otomotiv devi, araç geri çağırma siyasetini gözden geçirmediği ve gerekli düzenlemeleri yapmadığı takdirde gelecek iki yıl içinde 7 milyon dolarlık bir cezayla daha burun buruna gelebilir. Toplam olarak 20 milyon dolarlık bir cezayla müsabaka riski olan Mercedes, şimdilik 13 milyon dolarlık cezayı ödemeye razı oldu. Gelecekte Mercedes’in izleyeceği yolu ise daima birlikte göreceğiz. 

Başa dön tuşu