GM ve Michelin, 2024’te Havasız Tekerlekler Kullanacak

Otomobil kesiminde çabucak her şey yavaş yavaş da olsa yenileniyor. Göstergeler dijitalleşti, araçların elektronik hünerleri gelişti, motor yapıları farklılaştı. Artık de sıra tekerleklere geldi.

Havasız tekerlekler, şu anda geliştirme evresinde olsalar da ileride çok daha pratik olma ihtimaline sahipler. GM ve Michelin, Uptis isimli tekerleğin prototipini duyurdu. Daha evvelki teşebbüslerden farklı olarak, Uptis yüksek süratlerde da kullanılabiliyor. Michelin, alışılageldik lastikler kadar güzel görünmeyen bu tekerleğin, klasik eserlerle tıpkı konfor düzeyine sahip olduğunu söylüyor.

GM, yeni tekerlekleri bu yılın sonlarında Chevy Bolts araçlardan oluşan bir filo ile test edecek. Tekerleklerin son versiyonunun 2024’te piyasada olması hedeflenirken, hangi araçlarda Uptis kullanılacağı belirtilmedi.

Uptis, hem maddi hem de güvenlik açısından hayli yararlı olarak gösteriliyor. Lastik patlaması, balon yapması, hava kaçırması, düzleşmesi üzere sıkıntılar bu tekerleklerde yok. Yeni tekerleklerin çok daha sağlam olmaları sayesinde stepne taşımaya gerek kalmayacak, etrafa ziyanlı olan lastik üretimi azaltılacak, yakıt tasarrufu sağlanacak. Yılda 2 milyon ton gerecin ziyan olmasının önüne geçilecek.

Aşağıdaki görüntü üzerinden yeni havasız tekerleği inceleyebilirsiniz.

Başa dön tuşu