Tesla, ‘Köpek Modu’ ile İlgili Bir Sorunu Düzeltti

Tesla, araçlarda yalnız başına bırakılan köpeklerin sıcaktan etkilenmemesi için otomatik ısı ayarı yapabilen “köpek modunu” geçtiğimiz aylarda araçlarına getirmişti. Kelam konusu bu özellik sayesinde aracın içerisinde bırakılan evcil hayvanlar, yüksek yahut düşük sıcaklıklardan etkilenmiyorlardı.

Geçtiğimiz günlerde bir Tesla kullanıcısı, “köpek modunda” yer alan bir yanılgıyı görerek Elon Musk'ı etiketleyip tweet attı. Rahul Sood isimli Tesla sahibi, kelam konusu tweet'te köpek modunun yalnızca otomatik iklim denetimi ile birlikte çalıştığını söyledi. Fanı manuel olarak ayarlayıp köpeğini araçta bırakarak giden Sood, araca geri döndüğünde köpek modunun bahsedilen üzere çalışmadığını ve araç içindeki sıcaklığın 30 dereceye kadar yükseldiğini gördü.

Elon Musk, bu kelam konusu tweet'e çok kısa müddet içerisinde tweet atarak yanıt verdi. Musk, Tesla’nın köpek modunun manuel iklim kontöründe de çalışmasını sağlamak için uğraş sarf ettiklerini açıkladı. Köpek modu, Tesla’nın dokunmatik ekranı üzerinden iklim denetim menüsünde bulunuyor.

Köpek modunda istediğiniz sıcaklığı ayarlayarak aracın içinin daima o sıcaklıkta kalmasını sağlayabilirsiniz. Tesla’nız siz aracın içinde yokken dışarıdaki insanların köpek için endişelenmemeleri ismine onlara köpeğin inançta olduğunu belirten bir yazı yansıtacak.

Bu köpek modundaki külfet, Tesla’nın anında olaya müdahalesi sayesinde çok kısa müddette güncellendi ve çözüldü. Rahul Sood, Tesla’sındaki güncellemenin yama notlarını gösteren bir manzarayı tekrar tweet atarak paylaştı. 2019.28.2 sürümündeki yazılım güncellemesi, Tesla sahiplerine otomatik olarak geliyor ve böylelikle köpek modunu güncelleyerek araçların içindeki köpeklerin daha rahat kalmalarını sağlıyor.

Musk, Twitter'da faal olsa da hata raporlarını sunmanın tek yolu bu değil. Sorun bulan kullanıcılar, yanılgıyı kısaca açıklayan kısa bir bildirinin yanı sıra aracın ses tanıma sistemine “hata raporu” diyebilirler. Akabinde araç, kusur raporunu isteyerek bilgi ve cümbüş sisteminin ekran imajını alır akabinde hem resmi hem de sahibinin sesli bildirisini Tesla'ya gönderir.

Başa dön tuşu