Tesla’dan Emniyet Kemeri Nedeniyle Geri Çağırma Programı

Tesla, 125 bin 227 adet otomobili için bir geri çağırma programı başlattı. Ancak Tesla sahipleri, bu düzeltme için servislere gitmeyecekler. Sorun, uzaktan güncelleme ile çözülecek.

Dünyanın en popüler elektrikli otomobil üreticilerinden Tesla, son dönemlerin en büyük geri çağırma programlarından bir tanesini başlattı. Bu bağlamda; tam olarak 125 bin 227 adet Tesla otomobil, emniyet kemerinde yaşanan bir sorun nedeniyle kontrol edilecek. Ancak Tesla sahipleri, bu işlem için servis noktalarına gitmek durumunda olmayacaklar.

Edinilen bilgilere göre bazı Tesla otomobillerde bulunan emniyet kemerleri, çözüldükleri zaman uyarı sistemi devreye girmiyor. Bu da sürüş güvenliğini tehlikeye atıyor. Hâlihazırdaki sistemin koltuk üzerindeki ağırlığı baz aldığını söyleyen Tesla, bunu değiştireceğini ve emniyet kemeri sensörünü aracın çalışıp durumuna ve kemerin takılı olup olmadığına göre çalıştırmaya başlayacağını söyledi. 

Güncellemenin haziran ayında başlayacağı düşünülüyor

Tesla geri çağırma programı

Edinilen bilgilere göre 2012-2024 Model S, 2015-2024 Model X, 2017-2023 Model 3 ve 2020-2023 Model Y otomobillerden bazıları, emniyet kemeri sisteminde yaşanan sorunlardan etkilendiler. Bununla ilgili düzeltmenin haziran ayı itibarıyla yapılması bekleniyor.

Tesla’nın Otonom Sürüş Sistemi Koca Treni Göremedi, Sürücü Ölümden Döndü [Video]

Otomobil firmaları, son dönemlerde sık sık geri çağırma programları oluşturmaya başladılar. Tesla da onlardan bir tanesi. Bundan birkaç ay önce yaklaşık 200 bin adet otomobil için geri çağırma programı oluşturan şirket, 3.878 adet Cybertruck’ı da geri çağırdı. Bu tür problemler her dönem yaşanmaya devam edecektir.

Not: Geri çağırma programı şimdilik ABD’deki tüketicileri ilgilendiriyor. Türkiye’deki Tesla sahipleriyle ilgili bir durum söz konusu değil.

Kaynak :
https://www.engadget.com/tesla-recalls-over-125000-vehicles-to-fix-seat-belt-issues-121546942.html?src=rss&guccounter=1

Başa dön tuşu