Hem güvenli ve hem de keyifli bir bayram yolculuğu için Goodyear’dan öneriler

9 günlük bayram tatili için milyonlarca kişi araçları ile yola çıkmayı planlıyor. Türkiye’nin kuzeyinden güneyine, doğusundan batısına yapılacak seyahatler bu bayram tatilinde de kalabalık ve ağır geçecek. Dünyanın başkan lastik üreticilerinden Goodyear, bayram tatili için yola çıkmadan evvel şoförlerin ve yolcuların itimatla seyahat yapmaları için gereken teklifleri sıraladı.

Aracınızı servise götürün, denetim ettirin: Günümüzde araçlar epey muteber, ancak uzun bir seyahatin orta yerinde küçük bir sorunun getirdiği bir arıza dahi gerilimli ve değerli bir kâbusa dönüşebilir. O nedenle yola çıkmadan aracınızın periyodik bakımını yaptırmayı unutmayın.

Lastiklerinizi denetim edin: Lastiklerinizin uygun çalışma şartlarında olduğundan emin olmanız inançlı ve rahat bir seyahat için büyük kıymet taşır. Lastiklerinizin mevsime ve yol şartlarına uygun, en gerçek lastikler olduğundan emin olun. Sırf lastik dişlerinizi yıpranmaya karşı denetim etmekle kalmayın, (yüklü) aracın gereksinimlerini karşılamaya uygun, yanlışsız basınçta ayarlanmış olduğundan da emin olun. Şayet aracınıza karavan, yük vagonu ya da tekne vagonu bağlıyorsanız, çekme kancası ve art ışıklar ile öbür gerekli öğelerin çalışmasını sağlayan elektrik devreleriyle, karavan ya da vagonunuzun lastiklerinin de uygun olup olmadığını denetim etmeniz gerekir.

Trafik yoğunluğunu dikkate alın: Yolculuğa çıkmak için çoğunluğun tercih etmediği vakitleri seçin. Tatilin ikinci günü yola çıkmak yahut gece yol almak trafikten daha az etkilenmenizi sağlayabilir.

İyi dinlenin: Bu hem şoförler hem de yolcular için geçerli. Bilhassa tanımadığınız yollarda, ya da ağır trafikte uzun bir sürüşün fizikî olarak ne kadar yorucu olduğunu asla küçümsemeyin. Şoförler sürüş esnasında âlâ dinlenmiş ve etraflarının büsbütün farkında olmalıdırlar. Yorgun olmayan yolcular da araç içerisindeki gerilimi azaltmakta kıymetli bir ögedir.

Çocukları seyahate hazırlayın: Uzun seyahatlerin çocuklar açısından kabusa dönmemesi için seyahat sırasında oynayabilecekleri oyunları almayı unutmayın. Rahat uyuyabilmeleri için seyahat yastığı, güvenlik açısından yaşlarına nazaran çocuk koltuğu, istedikleri anda ulaşabilmeleri için oyuncak, yiyecek, su konulabilecek koltuk ardı çocuklu ailelerin unutmaması gereken öbür ayrıntılar.

Hazırlıklarınızı tamamlayın: İhtiyacınız olan her şeyi yanınıza aldığınızdan, evinizden sıkıntısız ayrıldığınızdan emin olun. Aracınızı sürerken sıkıntıları çözmek için yapacağınız gerilimli telefon görüşmelerinin ya da geri dönmek zorunda kalma ihtimalinin önüne geçmenizin yolu budur. Bir seyahat listesi hazırlamak da yardımcı olacaktır.

Rotanıza hâkim olun: Navigasyon mükemmel bir uygulama, fakat sürüş müddeti, gireceğiniz yollar ve mümkün mola yerleriniz hakkında seyahat öncesi küçük bir araştırma yapmak, geriliminizi büyük oranda azaltacaktır.

Yolunuzu kesimlere ayırın: Tüm yol güvenlik kuruluşları uzun yolların “tek lokmalık” yollara bölünmesi tavsiyesinde bulunur. Her birkaç saatte bir mola vermek şoförün dikkatini ağırlaştırmasına yardımcı olur. Ağır ya da yağlı yemeklerin getirdiği doygunluk (ve yorgunluk) hissinden kaçınmak için hafif öğünler yiyin ve bol bol su için. Birebir şey yolcularınız için de geçerli, orta sıra yürüyüş yapma fırsatı bulmaları hem yolcuları hem de sürücüyü daha memnun kılacaktır.

Direksiyon başına sırayla geçin: Mümkünse öbür bir şoförle yola çıkın ve varana kadar sırayla araç sürün. Böylelikle her bir şoför mola vermiş olacak ve dikkatlerinin yoğunluğu artacaktır. İkinci bir şoför tehlikeli durumlarda yolcu koltuğundan sizi uyararak da yardımcı olabilir.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Başa dön tuşu