TOGG’dan Yerli Otomobilin Tasarım Sürecini Anlatan Belgesel

Gebze’de kurulan Bilişim Vadisi’ndeki tanıtılan Türkiye’nin Otomobili, ülkemizde neredeyse herkesin beğenisini toplamayı başarmış ve dünyada da ses getirmişti. 2 yıllık çalışmanın sonucunda karşıya çıkan yerli arabanın en çok merak edilen noktalarından birisi ise aracın dizaynıydı.

Yerli arabası üreten Türkiye’nin Arabası Teşebbüs Kümesi (TOGG), geçtiğimiz günlerde aracın tasarımı hakkında bir belgesel yayınlayacaklarını duyurmuştu. İşte beklediğimiz o belgesel geçtiğimiz saatlerde yayınlandı ve yerli arabanın nasıl bir tasarım sürecinden geçtiğini herkese gösterdi.

Yerli arabanın tasarım süreci:

TOGG, paylaştığı belgeselde yerli arabanın imal sürecinde hedef kitlenin beklentileri ve isteklerine nazaran aracın tasarlandığını vurguladı. Bu istekleri gösteren ufak da bir grafiği belgesele yerleştirdi. Gördüğümüz grafikteki istekleri ve aracın dizaynını karşılaştırdığımızda ortaya hakikaten istenilen şeyin çıktığını söyleyebiliriz.

Elbette aracın tasarımı sırf hazırlanan tek bir dizaynla belirlenmedi. TOGG’un tasarım takımı ve Murat Günak, 18 farklı tasarım konutunun yaptığı çalışmaları tasarım sürecinde kıymetlendirdi. Bu dizaynlardan birtakım örnekler de yayınlanan küçük belgeselde kendine yer buldu.

18 farklı tasarım meskeninin yaptığı çalışmalar değerlendirildikten sonra global manada tasarım konusunda epeyce ün kazanmış Pininfarina, yerli arabanın tasarım konutu iş ortağı olarak seçildi. Akabinde TOGG tasarım takımı, aracın dizaynına dair yönlendirmeler yaparak tasarımı daha da şekillendirdi.

Elbette tasarım sürecinde verilen kararlar sonucunda ortaya çıkan kararlar sırf bilgisayar ortamında değerlendirilmedi. TOGG tasarım takımı ve iş ortakları, belirlenen ve hazırlanan dizaynları 3 boyutlu modeller üzerinde de inceleyerek son tasarımı hazırladı.

Araçtaki en ufak detay her ayrıntısına kadar titizlikle tasarlandı ve önümüze bugün ziyadesiyle beğendiğimiz Türkiye’nin Arabası çıkmış oldu. Son olarak her iki modelin de ön gösterim modelleri üretildi ve ülkemizin beğenisine sunuldu. Bizi tasarım süreci konusunda aydınlatan belgeseli yayınladığı TOGG’a için teşekkür ediyoruz.

Başa dön tuşu