Her 10 tüketiciden 4’ü elektrikli araç almayı planlıyor

EY’ın (Ernst & Young) Mobilite Tüketici Endeksi’ne nazaran; gelecek 12 aylık devirde elektrikli araç satışlarında patlama yaşanacak. Endeks kapsamında gerçekleştirilen ankete katılan tüketicilerin 41’i gelecek yıl elektrikli araç almayı planlıyor

Uluslararası kontrol ve danışmanlık şirketi EY, Mobilite Tüketici Endeksi’nin sonuçlarını açıkladı. Endeks; Avustralya, Kanada, Çin, Almanya, Hindistan, İtalya, Japonya, Yeni Zelanda, Singapur, Güney Kore, İsveç, Birleşik Krallık ve ABD olmak üzere 13 ülkeden 9.000’den fazla tüketicinin elektrikli araç satın almaya ait görüş ve eğilimini yansıtıyor.

Anket sonuçlarına nazaran; elektrikli araç satışlarında gelecek 12 aylık periyotta patlama yaşanacağı öngörülüyor. Gelecek yıl araç satın almayı planlayan her 10 tüketiciden 4’ü (41) elektrikli araç satın almayı planlıyor. Kelam konusu oranın Kasım 2020’deki endeks sonuçlarına nazaran 19 baz puan yükseldiği görülüyor. Bununla birlikte halihazırda elektrikli araç sahibi olan tüketicilerin 77’si bir sonraki aracının da elektrikli olacağını tabir ediyor.

Genel araç talebi de arttı

Genel olarak tüketicilerin 50’si elektrikli ya da yanmalı motor bir araç satın almayı planlıyor. Kelam konusu oranın Kasım 2020’deki endeks sonuçlarına nazaran 17 baz puan yükseldiği görülüyor. Tüketicilerin 65’i elektrikli ya da yanmalı motor bir araç satın almayı gelecek 12 aylık devir için planlıyor.

Tüketici etrafa karşı sorumlu hissediyor

Anket sonuçları elektrikli araçlara olan ilginin temelinde çevresel kaygıların yer aldığını gösteriyor. Tüketicilerin 78’i Covid-19 pandemisinin çevresel mevzular ile ilgili farkındalığını arttırdığını belirtiyor. Elektrikli araç satın almayı planlayanların 53’ü kişisel olarak kendi çevresel tesirlerini azaltmanın sorumlulukları olduğunu lisana getiriyor.

Ankete katılan tüm tüketicilerin 66’sı elektrikli bir araç için daha fazla fiyat ödemeyi kabul edebileceğini belirtirken, bir sonraki aracının elektrikli olacağını söyleyenlerde bu oran 91’e yükseliyor. Öte yandan elektrikli araç satın almayı planlamayan tüketiciler için fiyat en kıymetli belirleyici faktör olarak öne çıkıyor.

“Elektrikli araçlarda dönüm noktasındayız”

EY Türkiye Mobilite Bölüm Başkanı Serdar Altay mevzu ile ilgili olarak, “Elektrikli araçlarda bir dönüm noktasındayız. Pandeminin tesirlerinin devam ettiği bu periyotta tüketicilerin araç satın alma iştahlarının yüksek olmasının yanı sıra elektrikli araçlara yönelik talebin kayda bedel halde arttığını görüyoruz. EY olarak elektrik araçların 2033 yılına kadar global araç satışlarını domine eden bir pozisyona geleceğini öngörüyoruz. Öbür bir değerli nokta ise birden fazla tüketicinin çevresel korkular yahut uzun vadeli maliyetlerin daha düşük olacağının anlaşılması nedeniyle elektrikli araç için daha fazla fiyat ödemeye istekli olması. Bu da tüketici davranışında hem kendileri hem de dünyamız için yararlı olacak büyük bir değişim olduğunu gösteriyor” değerlendirmesinde bulundu.

Şarj altyapısı ile ilgili kaygılar devam ediyor

Elektrikli araç pazarının ivmelenmesi beklenirken, başka taraftan şarj altyapısı ile ilgili belirsizlikler devam ediyor. Elektrikli araç satın almayı planlamayan tüketiciler için şarj altyapısı en değerli belirleyici faktörler ortasında yer alıyor. Elektrikli araç satın almayı planlayan tüketiciler de emsal tasalar taşıyor; 38’i kâfi sayıda şarj ünitesi bulunmadığını tabir ediyor. Elektrikli araç sahibi tüketicilerin 84’ü şarj etme lokasyonlarının ve 78’i ise şarj etme suratının en kıymetli problemler olduğunu belirtiyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Başa dön tuşu