Volkswagen’in İkonik Otomobili Beetle’ın Üretimi Sona Erdi

Dünyanın en tanınan arabaları ortasında yer alan Volkswagen Beetle, ülkemizde de oldukça hayranı bulunan bir araç. Halk ortasında ‘tosbağa’, ‘vosvos’ üzere isimleri olan bu modelin üretimi 80 yıldan fazla bir mühlet için devam etmişti. 

Volkswagen’in bu ikonik modeli, 1996’dan bu yana sadece firmanın Meksika fabrikasında üretiliyordu. Aracın farklı modellerinden toplamda 21,5 milyon adet üretildiği biliniyor. 

Beetle, birinci olarak 1938 yılında Nazi Almanya’sında ortaya çıkmıştı. VW’i temel üne kavuşturan ise Herbie sineması olmuştu. Daha sonra Beetle, bilhassa hippi ve beat neslinin adeta bayrak arabası haline gelmişti. 

Aracın ikinci jenerasyonunun üretimi 1998’de başlarken, 2012 yılında da ikinci ve son değişimle birlikte 3. kuşak Beetle’lar yollara çıkmıştı. Meksika’nın Puebla kentinde bulunan fabrika, Latin Amerika pazarının en değerli araba üreticileri ortasındaydı. Fabrilka artık Kuzey Amerika pazarı için SUV üretecek. 

Modelin emekliliği için fabrikada bir seramoni düzenlenirken Volkswagen CEO’su Scott Keogh, Beetle üretmeyen bir VW hayal etmenin sıkıntı olduğunu, aracın firmanın otomotiv dalında kıymetli boşluklar doldurduğunu söyledi. Keogh, artık dolan modelin şirketin evrimine katkısının her vakit hatırlanacağını belirtti. 

Başa dön tuşu