8. Nesil Golf Yeni Dijital Kokpit’le Gelecek

Birçok araba üreticisi artık klasik analog göstergelerden, kişiselleştirilebilir ekranlara yöneliyor. Volkswagen Group da, Audi'nin Sanal Kokpit'i ve VW markasının Dijital Kokpit'i üzere en yeterli gösterge paneli ekranlarından kimilerine sahip.

Dijital Kokpit, Volkswagen araçlarda bulunan en âlâ gösterge panellerinden biri ancak yeni 8. nesil Golf daha gelişmiş bir panelle dönecek. VW, yeni sisteminin daha sade, tamamen dijital, çevrimiçi irtibatlı ve kullanımının her zamankinden daha kolay olduğunu belirtiyor. Yeni Golf GTI ve R modelleri ve tahminen de öteki VW araçlar da yakında bu yeni kokpitle geçecek.

Yeni Golf, öteki modellerden farklı biçimde standart olarak Dijital Kokpit'le gelecek. Dijital Kokpit, gösterge paneli, dokunmatik ekranlı bilgi sistemi ve yeni çok fonksiyonlu direksiyon simidini içeriyor. Yeni Golf'te çok az fizikî düğme var ve bu, muhtemelen Volkswagen'in yeni trendi olacak. Şoförler, bilgi-eğlence sistemi altında yer alan dokunmatik kısımda ses düzeyi ve iklim denetimi üzere fonksiyonları kullanabilecekler.

VW, dokunmatik kısmın klima işlevlerini, şoför dayanak sistemlerini, sürüş modlarını ve park asistanlarını içerdiğini; göstergenin solunda bulunan ikinci kısmın ise aydınlatma işlevlerini ve cam ısıtmalarını denetim ettiğini açıkladı. İsteğe bağlı olarak sürücüler,10 inçlik Discover Pro navigasyon sistemini ve göz hizası göstergesini tercih edebilecekler.

Dokunmatik kontrollerin yanı sıra aracın tüm fonksiyonları “Merhaba Volkswagen” komutuyla sesli olarak etkinleştirilebiliyor. Ayrıyeten klimayı ayarlamak için “Üşüyorum” yahut navigasyon için “Beni konuta götür” üzere komutlar kullanılabilecek. Volkswagen, denetimlerin dijitalleştirilmesiyle her zamankinden daha şahsileştirilmiş bir tecrübe sunacak.

Başa dön tuşu