Honda E’nin Teknik Detayları Yayınlandı

Daha evvel prototipinin manzaralarını gördüğümüz şirin araba Honda E, yollara çıkmak için gün sayıyor. Araba hakkındaki resmî bilgiler yavaş yavaş gelirken, bugün Honda E’nin teknik özellikleri hakkında yeni bilgiler ortaya çıktı. Honda’nın elektrikli aracının gücü ve tork değerleri, resmî olarak açıklandı.

Honda E, aracın gerisinde yer alan bir adet elektrikli motora sahip ve bu motor, gücünü art tekerlere iletiyor. Araçta bulunan bu tek ünite, yaklaşık 148 beygir güç üretecek. Honda E, şirin görünümüne kıyasla 300 N.m üzere epey başarılı bir tork değerine sahip. Arabanın altında yer alan 35,5 kWh'lik batarya araca güç verecekken, aracın tartı merkezini yerden 50 cm üste taşıyacak. Otomobilin dönüş çapı ise, rakibi Smart Fortwo’ya göre yaklaşık 3 metre daha az. Honda’nın belirttiğine nazaran, elektrikli arabanın dönüş çapı 4 metre; bu kıymet de şehir içinde kullanılacak bir araba için nitekim âlâ bir sayı.  

Honda E’nin Proje Lideri Kohei Hitomi’ye aracın neden bu kadar küçük olduğu ve neden yalnızca 200 kilometre uzaklığa kadar götürebilen küçük bir bataryaya sahip olduğu sorulduğunda, “Eğer şu anda pazara bakacak olursanız, üreticilerin birbirleriyle sürüş uzaklığı konusunda yarıştığı bir trend göreceksiniz. Bunun sonucunda da bataryalar gitgide büyüyor. Bizim bakış açımıza nazaran bu durum araçları kent içi kullanım için çok büyük hale getiriyor ve bu da araçların daha kullanışsız olmasına sebep oluyor. 30 dakika içinde yüzde 80’e kadar şarj edebildiğiniz arabanızla 200 km gidebiliyor olmanızın günlük kullanım için pek kâfi olduğunu düşünüyoruz” cevabını veriyor.

Otomobilin boyutunun küçük olması, şirin manzarasının altında yatan güçlü motorunun yanı sıra Honda E’de yan aynaların da içeriye taşındığını hatırlatalım. Daha evvel yaptığımız bir haberde bahsettiğimiz üzere Honda, bu modelde yan aynalardan kurtulmuş ve onun yerine kameralı sistemi getirmişti.

Honda E, yollara çıkmak için gün sayıyor ve eminiz ki araba tutkunlarını da heyecanlandırmayı başarıyor. 

Başa dön tuşu