Honda, Yeni Konsept Aracıyla Direksiyonu Baştan Keşfediyor

Otomobil üreticisi Honda, dün yaptığı bir açıklamada, 7 Ocak'ta Las Vegas'ta başlayacak Tüketici Elektroniği Fuarı'nda (CES) fütüristik bir üstü açık araba konsepti göstermeyi planladığını duyurdu. Şirket, konseptini fuarda sergilemeden evvel sıradışı aracından imgeler ve birkaç detay paylaştı.

Otomobilin en dikkate paha özelliklerden biri, şoförün aracı yönlendirmekten daha fazlasını yapmasına müsaade veren direksiyonu. Etkileşimli direksiyon, otomobilin çalışmasından hızlanmasına kadar her şeyi denetim edebiliyor. Gaz ve fren sistemini denetim edebilen direksiyonla sürücüler, otonom ve manuel sürüş modları ortasında problemsiz bir biçimde geçiş yapabiliyorlar.

Sürücüler, aracın suratını direktsiyondan denetim edebilecekler

Japon araba devi araçla ilgili, “Otonom gelecekte Honda, müşterilerin sürüş sorumluluğundan kurtularak, yeni yollarla ilerlemenin tadını çıkarabileceğine inanıyor. Birebir vakitte tüketiciler tekrar de sürüş hissini ve heyecanını yaşamak isteyebilirler” açıklamasını yaptı.

Otomobil dünyasına çağ atlatan direksiyon simidinin, yeni sürüş deneyimlerinin yolunu açması bekleniyor. Şoförler, direksiyona iki defa yavaşça vurarak arabası çalıştıracak, hızlandırmak için direksiyonu ileri gerçek itecek ve yavaşlamak için geri çekecekler. Alışılmışın dışında bir görünüme sahip olan direksiyonun merkezinde aydınlatmalı bir bölge var ve arabanın adeta bilim-kurgu sinemalarından çıkmış üzere olan imgesini tamamlıyor.

Honda, otomobilini 'Artırılmış Sürüş Konsepti' (Augmented Driving Concept) olarak tanımlıyor ve 8 düzey otonom sürüş sunuyor. Bu türlü bir aracı yakın gelecekte kullanamayacak olsak da, şirket, konseptin gerçek dünyadaki uygulamalarına çalıştığını belirtiyor. Honda'nın konsept aracından paylaştığı imajlara ve kısa tanıtıma buradan erişebilirsiniz.

Başa dön tuşu