Xiaomi’nin Arabasının Yeni Fotoğrafları Ortaya Çıktı

Xiaomi’nin yıllardır konuşulan otomobil projesinde sona gelmiş olabileceğini gösteren yeni fotoğraflar ortaya çıktı. Üstelik Xiaomi’den de konuyla ilgili resmi açıklama geldi.

Çinli teknoloji devi Xiaomi, bir yıldan uzun bir süredir araba projesi ile gündemde. İlk iddialar, söz konusu otomobilin elektrik motorlu ve otonom sürüş sistemi destekli olduğunu ortaya koymuş, araba ile ilgili defalarca yazılıp çizilmişti. Yaşanan son gelişmeler Xiaomi’nin, araba projesinin yolun sonuna gelmiş olabileceğini gözler önüne seriyor.

Birkaç gün önce, Xiaomi’nin ilk otomobili ile ilgili dikkat çeken gelişmeler yaşandı. Henüz test aşamasında olan otomobile ait fotoğraflar, bir anda internete servis edildi. Bu da aracın genel olarak hazır olduğunun düşünülmesine yol açtı. Hal böyle olunca Xiaomi’den resmi bir açıklama geldi. Gelin önce paylaşılan görüntülere sonra da yapılan açıklamalara bakalım.

Xiaomi’nin ilk otomobili işte böyle görünecek:

Xiaomi ilk otomobil

*Aracın üzerindeki “Xiaomi pilot test” ibaresi dikkatlerden kaçmadı.

Çin’den gelen görüntüler, Xiaomi’nin ilk otomobilin bir sedan olacağını gözler önüne seriyor. Sert hatlara sahip olan otomobili, BMW’nin tasarım diline yakın bir duruş sergiliyor. Bu arada, aracın yakıt bölümünün sol ön kısımda yer alması, Xiaomi’nin elektrikli araba geliştirdiğini doğrular nitelikte

Xiaomi araba testleri

Yukarıdaki fotoğraflar da birkaç gün öncesine ait. Çin’in sosyal medya platformu Weibo üzerinden servis edilen görüntülerde, Xiaomi’nin ilk otomobilinin test aşamasında olduğu ve hatta Xiaomi CEO’su Lei Jun’un test sürüşlerine bizzat katıldığı ifade edildi. Görüntüler net olmasa da Xiaomi’nin ilk otomobilinin aşırı soğuk kalibrasyon testlerine girdiğini söyleyebiliriz.

Xiaomi’nin Otomobilinin Hangi Fiyat Aralığında Olacağı Resmen Açıklandı

Resmi belgelerden sızdırılmış görüntüler de var!

Xiaomi araba özellikleri

Xiaomi’nin otomobili ile ilgili bazı evrak görüntüleri de paylaşıldı. Yukarıda gördüğünüz fotoğraflar, Xiaomi otomobilin ön ve arka tamponlarını gözler önüne seriyor. İşte Xiaomi tarafından yapılan açıklamalar da tam olarak bu tampon görüntüleri ile ilgili. 

Xiaomi’nin halkla ilişkiler departmanında üst düzey yöneticilik yapan Wang Hua tarafından yapılan açıklamada söz konusu tampon görsellerinin gerçekliği doğrulandı. Bu görüntülerin ikinci kademe tedarikçilere gönderilen belgelerde bulunduğunu aktaran Wang Hua, paylaşımların sızıntı olduğunu belirtti. Ancak söz konusu tedarikçi sadece malzeme kalıplarıyla ilgileniyor. Yani yukarıda gördüğümüz fotoğraflar, nihai tasarımı göstermiyor.

Otomobil, geçmiş dönemlerde de benzer bir tasarımla gün yüzüne çıkmıştı

Xiaomi

Xiaomi’nin test aşamasındaki otomobili, geçtiğimiz yıl da görüntülenmişti. Ancak o dönem servis edilen görüntülerdeki tasarım, son paylaşımlardan farklıydı. Bu normal bir şey zira test aşamasındaki otomobillerde sık sık tasarım değişiklikleri yapılabiliyor. Ayrıca, Xiaomi’nin otomobiline ait olduğu ileri sürülen render görseller, geçtiğimiz yıl gerçeğini gördüğümüz modele daha fazla benziyordu.

Kaynak :
https://www.gizchina.com/2023/01/25/xiaomi-car-appearance-details-leak-xiaomi-responds/

Başa dön tuşu