Motosiklet Satışları, Otomobillere Yetişti!

Türkiye’de araba sahibi olmak hiç de kolay değil. Kur, kıtlık ve enflasyon nedeniyle sıfır araç fiyatları her gün zamlanırken, ikinci elde de durum farklı değil. Hal bu türlü olunca da vatandaş, ayağı yerden kesilsin diye motosikletlere yönelmiş üzere duruyor. Motosiklet Sanayisi Derneği (MOTED) Başkanı Muvaffakiyet Erbaş’a nazaran motosiklet satışları, yakın bir gelecekte araba satışlarına yetişecek.

Ekonomi Gazetesi’ne konuşan Muvaffakiyet Erbaş, 2022 yılının birinci 11 ayında gerçekleştirilen motosiklet satışlarının yüzde 50 artışla 365 binin üzerine çıktığını açıkladı. Bu süreçteki araba satışları ise 500 bin civarındaydı. Bu sayıların 2023 yılında motosiklet lehine değişeceği inanılıyor. Bölüm kaynaklarına nazaran araba satışları, bu yıl sonunda 2022 ile paralel olacak. Lakin motosiklet satışlarının en az 420 bine ulaşacağı tahmin ediliyor.

Yakıt masrafları ve düşen alım gücü, vatandaşı motosiklete yöneltti!

Başarı Erbaş, motosiklet satışlarındaki artışla ilgili şu tabirleri kullandı: Ekonomideki olumsuz gelişmelere paralel Türkiye’de alım gücünün zayıflaması, arabaya nazaran daha ucuz bir kişisel ulaşım aracı olan motosikleti ön plana çıkarttı. Öte yandan gelişen e-ticaret motosikletli kurye sayısında önemli artışa sebep oldu. Çok yakın bir vakitte araba satışlarını yakalayacağımıza inanıyoruz.

Honda Türkiye Motosikletten Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Çetin Kardeş de mevzuyla ilgili açıklamalarda bulundu. “Son bir yılda akaryakıt fiyatlarında yüzde 70’e varan artırım oldu. Motosikletin arabaya nazaran yakıt tüketimi çok daha az. Öte yandan elektrikli motosikletlerin de görece uygun fiyatlı olması akaryakıt maliyetlerinden kaçan tüketicileri bu pazara yönelten bir öteki etken.” sözlerini kullanan Kardeş, motosiklet satışlarındaki artışı akaryakıt fiyatlarına bağladı.

“Motosiklete olan ilgi, katlanarak artacak”

Çetin Kardeş, motosiklete olan ilginin süreksiz olmadığını, her geçen yıl katlanacak artacağını söylüyor. Bunun temel nedeni, motosikletlerin mobiliteyi süratli bir formda sağlıyor olmaları. Kardeş’in açıklamaları şöyle: Burada bilhassa kent hayatında süratli mobilite gereksinimi, vakitten tasarruf ve pandemi sebebiyle toplu taşımaya alternatif olarak motosikletin tercih edilmesi dikkat çekiyor. Günümüzde artan mobilite muhtaçlığını karşılamak için hem kent içi hem kent dışı seyahatlerde kullanımı artan motosiklet giderek değerli bir ulaşım aracı haline geliyor. Bu hususta başlangıç modeli olarak tercih edilen scooter segmenti yükselişe geçti. Öteki yandan pandemi sürecinde moto kurye sayısındaki artışa bağlı olarak tekrar bu segmentte yükselen talep var…

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu