Scania’nın Kabinsiz Otonom Kamyonu: Scania AXL

Direksiyon, gaz ve fren üzere ana denetimlerin otonom araçlarda bulunmalı mı sorunu tartışılırken Scania yeni bir konsept ile çıkageldi. İsveçli üreticinin yeni konsepti bırakın rastgele bir pedalı ya da tuşu, bir kişiyi barındıracak bir kabine bile sahip değil.

Scania’nın yeni konsepti Scania AXL, madenler ve inşaat alanları üzere büyük yerlerde çalışmak için tasarlanmış kabini olmayan bir kamyon. Scania’nın kabini kaldırabilme yüreği de kamyonun çalışacağı yerlerden geliyor. Maden ve inşaat alanları, birçok değişken barındıran olağan yollardan çok daha inançlı bir yer.

Ayrıca Scania’nın AXL konsepti üzerine üretilecek yeni bir aracı kullanmak için hükümetlerin otonom araçlar konusunda karar değişikliğine gitmelerine de gerek kalmayacak. Şu anda tüm otonom araçlarda manuel denetimlerin de bulundurulması zaruriliği var. Lakin Scania’ya nazaran lojistik şirketlerinin kullandığı yazılımlar yoluyla bu araçların denetim edilebilmesi bu mecburiliği kaldırıyor.

Konsept kamyon, başka ağır iş yüküne sahip kamyonlar üzere dizel motora sahip. Fakat Scania, kamyondan meydana gelen emisyonu azaltmak için biyoyakıt kullanıyor. Scania tarafından gelen açıklamaya nazaran bu konsept, orijinal teknolojik mecralara yol açacak ve gelişmeyi de hızlandıracak.

Kabinsiz kamyon üreten tek şirket Scania değil. Hatta Scania İsviçre’de bile tek değil. Einride isimli bir teşebbüs şirketi kabinsiz bir kamyonu üretime sokmayı planlarken Volvo da kendi kabinsiz kamyonunu tanıtmıştı.

Başa dön tuşu